5 najlepszych smartfonów do zdjęć i filmów

Przy wyborze smartfona kierujemy się wieloma czynnikami. Niektórzy zwracają uwagę na duży, wygodny ekran, z kolei inni wręcz odwrotnie – hołdują zasadzie: im mniejsze urządzenie, tym lepsze. Natomiast dla osób, dla których kluczowym elementem jest możliwość robienia dobrej jakości zdjęć i filmów, przygotowaliśmy zestawienie smartfonów wyposażonych w najlepsze aparaty.

Samsung Galaxy Note 4 przez wielu określany jest mianem idealnego smartfona biznesowego. Okazuje się jednak, że doskonale radzi sobie również w rekach artysty-fotografa. Zdjęcia charakteryzują się dużą liczbą detali, wiernie odwzorowanymi kolorami oraz odpowiednim kontrastem. Dopiero w wyjątkowo niesprzyjających warunkach, na przykład przy małej ilości sztucznego, jarzeniowego światła, aparat ma problemy z balansem bieli. Dodatkowym atutem jest możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Ultra HD.

Samsung Galaxy Note 4

Samsung Galaxy Note 4 camera

fot. ibtimes.com, pcadvisor.co.uk

 

Nokia Lumia 1020 należy do grona starszych smartfonów, jednak warto podkreślić jej niezwykły aparat. Choć pod względem sprzętowym jest to jeden z najlepszych wyborów dostępnych na rynku, warto podkreślić, że pojawiają się problemy z oprogramowaniem w trybie automatycznym. Aparat ma wówczas poważne problemy z balansem bieli, poważnym minusem jest też brak trybu HDR ułatwiającego robienie zdjęć „pod światło”. Nokia Lumia 1020 jest zatem rewelacyjnym narzędziem w rękach doświadczonego fotografa, jednak początkujący amator będzie miał problemy z wykorzystaniem jej pełnego potencjału.

Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020 camera

fot. pcauthority.com.au, allaboutwindowsphone.com

 

Oczywiście w zestawieniu nie może zabraknąć zabawek od Apple – a konkretnie chodzi o model iPhone 6. Firma z Cupertino zapowiadała nowego iPhona jako urządzenie z najbardziej zaawansowanym aparatem. Rzeczywiście, widać ogromny postęp producenta w tej kwestii – szczególnie względem poprzednich smartfonów z logiem jabłka. Główny aparat ma obecnie 12 MPx i nagrywa w jakości Ultra HD. Daje też możliwość nagrywania w Full HD w trybie 120 kl/s oraz HD przy 240 kl/s. Minusem jest oprogramowanie, które gamą dostępnych opcji odbiega niestety od współczesnych standardów, zapewniając jedynie najbardziej podstawowe funkcje.

Iphone 6

iphone 6 camera review

fot. sklep.innergo.pl, pcadvisor.co.uk

 

Sony Xperia Z3 to smartfon z aparatem charakteryzującym się gigantyczną rozdzielczością – aż 23 MPx. Dodatkowo wyposażony jest w tryb stabilizacji obrazu SteadyShot oraz bardzo szybki autofokus. Aparat świetnie też radzi sobie w trybie HDR, czyli w przypadku robienia zdjęć pod światło. Niestety, pojawiają się problemy z balansem bieli, często występują też artefakty cyfrowe, szczególnie w przypadku zdjęć robionych w nocy.

Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3 camera review

fot. pdadb.net, takeitpersonelly.com

 

LG G3 cechuje się przede wszystkim potężną, dwukolorową lampą błyskową. Dodatkowo może poszczycić się dobrym odwzorowaniem kolorów i detali zarówno w ciągu dnia, jak i przy sztucznym świetle. Z tego powodu świetnie nadaje się do robienia zdjęć nocnych lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem jest też hybrydowy autofokus – wykorzystuje jednocześnie detekcję kontrastu oraz laser. Dzięki temu zapewnia wysoki poziom odwzorowania detali.

LG G3

LG G3 camera review

fot. chip.pl, techcrunch.com

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY TVVJ.WORDPRESS.COM

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.40 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.