CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

8 najważniejszych informacji na temat szkieł hartowanych

Ekrany smartfonów czy tabletów są podatne na zarysowania. Wielu producentów montuje dodatkowe zabezpieczenia przeciw uszkodzeniom mechanicznym wyświetlacza. Najczęściej jest to wbudowane szkło ochronne, którego nie można wymienić. Niestety i ono po jakimś czasie pokryje się drobnymi ryskami czy otarciami, które będą szpecić front telefonu. Warto zainwestować w  zabezpieczenie frontu smartfona w postaci szkła hartowanego!

Co to jest szkło hartowane?

Szkło hartowane to skuteczne zabezpieczenie wyświetlacza przed różnymi uszkodzeniami. Szybka założona na ekranie smartfona niweluje powstawanie zarysowań oraz otarć na wyświetlaczu. Szkiełko chroni również front telefonu podczas upadków urządzenia, minimalizując możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych.

Czy szkło hartowane skutecznie chroni ekran?

Ochronne szkło hartowane na telefon to skuteczna ochrona przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi ekranu. Najlepsze są szybki o twardości 9H oraz z powłoką oleofobową, dzięki której osłonkę łatwiej się czyści. Szkiełka nie wpływają negatywnie na funkcje dotykowe w telefonie, a 100% przezroczyste idealnie odzwierciedlają wyświetlany obraz na ekranie. Istnieją również szkła hartowane 3D, które idealnie pasują na urządzenia z zakrzywionym ekranem. Im lepsze dopasowanie i większa twardość szkła, tym skuteczniejsza ochrona wyświetlacza.

Jak zamontować szkło hartowane na ekranie telefonu?

Zakładanie szkła hartowanego nie jest skomplikowaną czynnością. W kilka chwil można się cieszyć najlepszą ochroną ekranu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w zestawie ze szybką znajdują się również akcesoria dodatkowe (ściereczki do usuwania zabrudzeń i kurzu, najczęściej są w saszetkach oznaczonych jako nr. 1 i  2). Jeśli ich nie ma, to można ewentualnie użyć ściereczki do czyszczenia monitorów lub okularów.

 1. W pierwszym kroku dokładnie czyścimy ekran smartfona. Ważne by nie pozostał na nim żaden tłusty ślad, okruszek, kurz czy inne zabrudzenie. 
 2. Gdy telefon jest czysty, można wstępnie przyłożyć osłonkę, by sprawdzić czy szkło hartowane jest idealnie dopasowane do posiadanego modelu urządzenia.
 3. Jeśli wszystko się zgadza, to ściągamy folię zabezpieczającą z szybki.
 4. Przy kolejnym kroku trzeba się bardzo skupić. Odbezpieczoną stroną przykładamy szkło do urządzenia i z precyzją je nakładamy tak, by przylegało doskonale do każdej krawędzi. 
 5. Po naklejeniu szybki trzeba delikatnie docisnąć akcesorium do telefonu, by upewnić się, że się trzyma. Można posłużyć się suchą ściereczką dołączoną do akcesoria. 
 6. Koniec! Teraz możesz się cieszyć skutecznym zabezpieczeniem ekranu smartfona! ;)

Aby nie pominąć poszczególnych kroków i dobrze przykleić szkło hartowane, zapraszamy do obejrzenia filmiku instruktażowego. Zachęcamy do subskrypcji kanału Etuo, gdyż pojawiają się tam nie tylko porady, ale i prezentacje naszych produktów. :) Dokładniej opisaną instrukcję montażu szkła na ekran telefonu znajdziesz również w innym naszym wpisie na blogu.

Jak usunąć szkło hartowane?

Szkło hartowane nie jest niezniszczalne i przy zbyt intensywnym nacisku potrafi pęknąć. Z czasem pojawiają się na nim micro zarysowania, więc również wtedy warto wymienić akcesorium na nowe - im więcej zarysować i otarć, tym słabsza widoczność wyświetlanego ekranu.

 1. Jeśli szkło jest całe, to wystarczy delikatnie podważyć akcesorium paznokciem. Gdy powietrze wejdzie pod szybkę, ta sama odejdzie od powierzchni smartfona. Osłonka powinna odkleić się bez pozostawienia żadnych śladów, ale mimo wszystko warto przetrzeć front smartfona ściereczką (np. do czyszczenia okularów).
 2. Jeśli szkło jest zbite, należy być ostrożnym. Niektóre tanie osłonki nie są zabezpieczone specjalną folią, więc mogą pękać na duże i ostre kawałki. Trzeba wtedy delikatnie ściągać każdą cząstkę osobno. Dobre szybki pękają na nieostre drobinki, które trzymają się specjalnej folii - zachowują się bardzo podobnie jak rozbita szyba w samochodzie. Aby zdjąć takie akcesorium z ekranu urządzenia wystarczy delikatnie podważyć je na krawędzi i ostrożnie pociągnąć do góry. Szkło powinno odkleić się jak plaster. Konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie wyświetlacza ściereczką.
   

Jak poprawić szkło hartowane?

Czasami zdarza się, że szkło zostało niedokładnie przyklejone do ekranu lub powstały małe pęcherzyku powietrza pod nim. Nie jest zalecane odklejanie szkiełka i ponowne jego mocowanie, gdyż nie będzie się ono tak dobrze trzymać jak przy pierwszym montażu. Nie powinno odpaść, ale jest możliwość pęknięcia podczas podważania lub nie będzie dociśnięte na brzegach (z każdym kolejnym dniem może co raz bardziej odchodzić). Jak więc poprawić szybkę lub pozbyć się niechcianych pęcherzyków?

 1. Po naklejeniu szkła nie dociskamy go od razu ściereczką. Sprawdzamy czy jest równo zamontowane. Jeśli nie to warto delikatnie dociskać je ściereczką w odpowiednią stronę. Szkło powinno się minimalnie przesunąć.
 2. Podobnie wygląda sprawa z powietrzem znajdującym się pod szybką. Dociskając szkło ściereczką od środka do zewnątrz pęcherzyki powinny się uwolnić. 

Trzeba jednak zauważyć, że pod szkłem NIE POWINNO pojawiać się powietrze. Jeśli tak się stało, to akcesorium zostało źle naklejone lub nie jest idealnie dopasowane do modelu smartfona.

Wady i zalety szkła hartowanego

Szybki ochronne nie mają wielu wad. W zasadzie do minusów można zapisać jedynie cenę niektórych produktów, która może wynieść nawet ponad 100zł. Są to zazwyczaj akcesoria premium o wysokiej wytrzymałości i równie skutecznym działaniu ochronnym. Jednakże dobrej jakości szkiełko hartowane można kupić także za dużo niższe kwoty. Zaletą szybek jest zabezpieczenie ekranu przed zarysowaniem czy stłuczeniem. Ponadto akcesorium nie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu czy funkcje dotykowe urządzenia. Większość osłonek ma również powłokę oleofobową, która pomaga utrzymać akcesorium w czystości. Szkła hartowane są produktami bezpiecznymi, gdyż rozpadają się na drobne, nieostre kawałeczki. Zwykłe szkła lub osłonki plastikowe pękają na części o ostrych krawędziach, które mogą skaleczyć użytkownika lub zarysować smartfon.

Folia ochronna kontra szkło hartowane

Wiele osób zastanawia się jaki kupić produkt ochronny na front telefonu. Na rynku dostępne są poliwęglanowe folie oraz szkła. Oba akcesoria cieszą się równym zainteresowaniem użytkowników urządzeń mobilnych. Wybór produktu zależy w głównej mierze od potrzeb, choć nie da się ukryć, że szkło hartowane jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem ochronnym dla wyświetlacza. Jest ono trwalsze od folii oraz bardziej odporne na zarysowania, a ponadto chroni przed stłuczeniem wyświetlacza. Jednakże folia ochronna jest cieńszą i zdecydowanie tańszą alternatywą. Jeśli telefon jest noszony w futerale z klapką oraz posiada fabrycznie wmontowane szkło, to folia powinna wystarczyć. Jeśli jednak urządzenie jest noszone z kluczami i innymi ostrymi przedmiotami, które mogą zarysować wyświetlacz, zaleca się założenie szkła hartowanego.

Gdzie kupić szkło hartowane?

W naszym sklepie znajdziecie bardzo szeroki wachlarz produktów ochronnych na ekrany smartfonów i tabletów. Do wyboru jest wiele różnych marek szkieł hartowanych i folii poliwenglanowych, które są dokładnie opisane, dzięki czemu każdy może wybrać produkt dostosowany do swoich potrzeb. Wysoka jakość oferowanych akcesoriów sprawi, że front urządzenia mobilnego będzie zabezpieczony przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu porównującego szkła hartowane i folie ochronne.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.