Android 6.1 Marshmallow – co nowego w systemie

Android to od lat bezsprzecznie najpopularniejszy system operacyjny funkcjonujący na urządzeniach mobilnych. Ma olbrzymie grono oddanych wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni kochają go za jego możliwości personalizacji i dostosowania do indywidualnych potrzeb – inni jednocześnie zarzucają podatność na cyberataki. Jednak zarówno pierwszych, jak i drugich zainteresuje fakt, iż Google zapowiedziało wersję 6.1 Marshmallow, która ma mieć premierę w czerwcu 2016. Niestety, nadal brakuje potwierdzonych wiarygodnych informacji na temat zmian, jakie nowa wersja miałaby obejmować. Źródła internetowe opierają się raczej na przeciekach i sugestiach pracowników Google.

Android 6.1 Marshmallow

fot. androidheadlines.com

Jednak powtarzające się plotki są zgodne co do dwóch usprawnień, których możemy się spodziewać. Pierwszą z nich jest współdzielony ekran. Wprawdzie funkcja ta, w ograniczonym zakresie występuje już w Android 6.0 Marshmallow, ale jako opcja ukryta i, niestety, dość zawodna. W nowej odsłonie ma być w pełni funkcjonalna i działać stabilnie. W usprawnionej wersji współdzielony ekran ma pozwalać na podzielenie ekranu na dwa obszary robocze, na których możemy jednocześnie uruchamiać aplikacje. Ciekawym pomysłem ma być możliwość zmiany wielkości poszczególnych obszarów – możemy płynnie skalować obie strefy. W dowolnym momencie możemy też zamknąć wybrany ekran, po prostu zmniejszając go do zera. Wszelkie komendy, takie jak przycisk „wróć” czy komenda głosowej wyszukiwarki uruchamiana poleceniem „OK, Google” mają wpływać tylko na aktywny obszar roboczy – co wydaje się logicznym i praktycznym rozwiązaniem.

Najnowszy Marshmallow ma pozwolić na pewną interakcję pomiędzy obszarami roboczymi. Ma bowiem umożliwiać kopiowanie treści – obrazów, plików, czy fragmentów tekstu pomiędzy obszarami na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Jest to kolejna naturalna i bardzo przydatna funkcja, którą użytkownicy systemu z zielonym robocikiem z pewnością pokochają. Niestety, nie wiadomo jeszcze, czy funkcja będzie dostępna również na smartfonach, czy też ograniczy się jedynie do tabletów.

Android 6.0 Marshmallow

fot. komorkomania.pl

Kolejną prawdopodobną zmianą ma być znacznie usprawniony system zarządzania uprawnieniami. Tego typu modyfikacja z pewnością pozwoliłaby na znaczne uszczelnienie systemu i zwiększenie bezpieczeństwa danych. Niestety, szczegóły nie są póki co znane.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY ANDROIDUPDATER.COM

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (22)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.