Android 8.0 Oreo - najważniejsze informacje o systemie

Android od zawsze przyzwyczajał użytkowników nie tylko do dużej personalizacji systemu, ale też do nietypowych nazw kojarzących się ze słodkimi przekąskami. Nie inaczej jest z kolejną odsłoną systemu operacyjnego z logiem zielonego ludzika dla smartfonów. Najnowsza wersja, czyli Android 8.0 nosi nazwę Oreo - taką samą, jak popularna czarna markiza przełożona słodkim, białym kremem.

Android Oreo - najważniejsze zmiany

Android Oreo

Android zawsze był systemem operacyjnym, który pozwalał użytkownikowi na wprowadzanie ustawień w wielu płaszczyznach. Pozwalało to na znaczne dostosowanie telefonu pod swoje wymagania. Najnowszy system z logo zielonego ludzika umożliwia jeszcze większą personalizację.

Najważniejsze zmiany, jakie niesie za sobą wersja 8.0 Androida dotyczą nie tylko samego interfejsu, a tych warstw, których nie widać. Oznacza to, że najnowsze oprogramowanie będzie działało lepiej, sprawniej i wydajniej dzięki usprawnieniom m.in. współpracy aplikacji z Google Play. Dalsze zmiany wprowadzone w głębi systemu pozwalają również na lepszą kontrolę aplikacji i co za tym idzie, lepsze zarządzanie energią. Apki i programy działające w tle mają mieć ograniczony dostęp do zasobów urządzenia, a to z kolei ma przełożyć się na wydłużenie czasu pracy smartfona na jednym ładowaniu.

Zmiany w interfejsie

Android 8.0 Oreo - specyfikacja

Chociaż Android Oreo nie przyniesie rewolucji, jeśli chodzi o wygląd interfejsu, pojawi się kilka nowych funkcji, które doceni większość użytkowników. Najważniejszymi z nich są nowe, ujednolicone i animowane ikony aplikacji. Co więcej, loga programów mogą być dodawane przez ich twórców, choć niedostosowane ikony będa odgórnie przycinane do obowiązującego formatu.

Dość istotną zmianą jest możliwość grupowania powiadomień w panelu notyfikacji. Pozwala to na ustalenie kolejności informacji, które się będą wyświetlały. Ponadto liczba powiadomień ma być widoczna w samych aplikacjach, co znacznie zwiększy czytelność. Nie będzie się już wyświetlać w panelu kilka ikon informacyjnych tej samej aplikacji, a jedna z liczbą powiadomień.

Najnowsze oprogramowanie od Google nanosi też inne, mniej rzucające się w oczy nowości. Można wymienić tu np. możliwość odtwarzania materiałów z YouTube po minimalizacji okna. Ta nowinka została gorąco przyjęta przez krytyków i użytkowników na długo przed premierą Oreo. Ponadto 8.0 wprowadza również inteligentne zarządzania. Jest to funkcja polegająca na rozpoznawaniu znaczeń wpisywanych słów i dodawaniu pozostałych słów, które często są używane razem z zaznaczonym. Ma to usprawnić i przyspieszyć pisanie. Poziom wyżej wskoczyły również zabezpieczenia systemu oraz skaner antywirusowy sprzężony z Google Play.

Dla jakich smartfonów nowy Android?

Telefon Google

Najnowsza aktualizacja systemu 8.0 trafi najszybciej do użytkowników Google Pixel, Google XL oraz Nexusa 5X i Nexusa 6P, czyli urządzeń samego producenta Androida. W dalszej kolejności nowy system dostarczony zostanie na telefony Nexus Player i Pixel C. Zależnie od tego, jak przebiegają testy na tych aparatach, program zostanie udostępniony na pozostałe urządzenia obsługujące Androida. Według zapowiedzi Google, jeszcze w tym roku nowy system operacyjny ma trafić na sprzęt mobilny takich marek, jak m.in. Sony, Samsung, Motorola, HTC, Huawei, LG czy Sharp.

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.