Android 9.0 Pie zaprezentowany oficjalnie. Co nowego?

Google oficjalnie zaprezentowało najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. Jakie najważniejsze nowości niesie ze ze sobą nowy Android P?

Nowy Android 9.0 P - nazwa

Nowy system, który do tej pory określany był literą P, od teraz nazywany jest Androidem 9 Pie (czyli z angielskiego “ciastem”). Nowy Android ma być “mądrzejszy i szybszy i adaptować się do sposobu korzystania ze smartfona”.

Wersja Pie - dłuższy czas pracy smartfona

android pie bateria adaptacyjna

Jak zapowiada gigant z Mountain View, kluczowymi zaletami wersji Pie będą funkcje wydłużające czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Składać się ma na to między innymi adaptacyjna, inteligentna bateria, która będzie uczyć się sposobu w jaki użytkownik korzysta z telefonu. Akumulator będzie zarządzać aplikacjami i usługami w taki sposób, by nie pobierały one niepotrzebnie energii.

Ponadto dłuższy czas pracy smartfona będzie możliwy dzięki adaptacyjnej jasności. Urządzenie będzie analizować preferencje użytkownika co do jasności wyświetlacza w różnych warunkach, a następnie automatycznie ją dostosowywać.

Przewidywanie reakcji użytkownika

Google zapowiada, że Android P będzie samodzielnie przewidywać intencje użytkownika. System ma w tym celu analizować kontekst czas i lokację. Oznacza to, że po podpięciu słuchawek urządzenie zasugeruje uruchomienie odtwarzacza albo opcję wykonania połączenia do osoby, z którą użytkownik najczęściej rozmawia o danej godzinie.

Przed wyjściem do pracy system automatycznie zasugeruje skorzystanie z map i wyznaczy właściwą trasę lub zaproponuje wznowienie odtwarzania audiobooka po wejściu do autobusu. Sugestie mają się zmieniać, a system ma uczyć się intencji użytkownika.

Dostęp do wybranych funkcji aplikacji bez jej otwierania

google pixel

Prawdziwą rewolucją w nowym wydaniu Androida ma być tzw. rozwiązanie “Slice”. Ma ono zapewniać błyskawiczny dostęp do wybranych funkcji aplikacji bez konieczności jej wcześniejszego otwierania. System ma przewidywać w jaki sposób użytkownik wykorzystuje aplikacje i z jakich funkcji korzysta.

Na przykład po wpisaniu nazwy programu do zamawiania taksówek w wyszukiwarce, Android Pie od razu zasugeruje często odwiedzane lokalizacje i umożliwi szybkie zamówienie usługi. Wcześniejsze uruchomienie programu i wyznaczenie trasy nie będzie zatem konieczne.

Rozbudowane zaznaczanie tekstu

Kolejną nowością będzie rozbudowane zaznaczanie tekstu, którego celem jest przyspieszenie wykonywania czynności na urządzeniu. System ma rozpoznawać znaczenie zaznaczanych słów i wyrażeń i sugerować związane z nimi akcje. Na przykład po zaznaczeniu nazwy filmu czy albumu, pojawi się np. opcja wyświetlenia jego recenzji

Obsługa za pomocą gestów

Gigant z Mountain View zapowiada także spore zmiany w interfejsie nowego Androida, w tym rezygnację z innych przycisków ekranowych niż Home. Ma to dawać dostęp do gestów, które umożliwią między innymi szybkie przechodzenie pomiędzy programami działającymi w tle.

Aktualizacje do Androida 9 Pie

android p

Najnowsza wersja Androida od razu trafiła na urządzenia z linii  Google Pixel. Gigant jednocześnie zapewnił, że pod koniec listopada wydanie Pie trafi na te smartfony Sony Mobile, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlusa i Essentiala, na które wydana została wersja beta Androida Pie.

Ponadto jesienią aktualizacja ma być również dostępna na urządzenia oparte na Androidzie One. Pozostali producenci mają sami informować o aktualizacjach do najnowszej wersji systemu Androida (zob. które telefony dostaną Androida P?).

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.70 / 5.0 (27)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.