Android, iOS czy Windows Phone - walka systemów operacyjnych

Gdy decydujemy się zakupić urządzenie mobilne – smartfona, czy tablet – stajemy również przed wyborem systemu operacyjnego. Który z nich jest najlepszy?

Android to zdecydowanie najpopularniejszy system. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiony wad! Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest tani. Może więc być z powodzeniem stosowany nawet w urządzeniach z niższych półek cenowych. Szacuje się, że nawet 85 % użytkowników jest wiernych małemu, zielonemu robotowi. Nic zresztą dziwnego, system ten daje największe możliwości konfiguracji i personalizacji. Każdy większy producent sprzętu elektronicznego opracowuje więc własne nakładki, chcąc odejść od nieco surowszej formy proponowanej przez Google i nadać systemowi odświeżoną formę. Z tego też powodu to tutaj powstaje najwięcej aplikacji (nierzadko darmowych!), a praktycznie wszystkie najpopularniejsze programy są tworzone w pierwszej kolejności właśnie pod ten system. Niestety, stosowanie kolejnych nakładek i instalowanie programów znacząco wpływa na płynność całego systemu. Jeśli więc zapomnimy oczyszczać urządzenie ze starych plików, wkrótce jego użyteczność może spaść nieomal do zera ze względu na powolne działanie. Dodatkowo, popularność wiąże się z pewną dość poważną wadą. Ze względu na największą liczbę użytkowników, to właśnie Android staje się najczęstszym celem ataków cyberprzestępców.

Microsoft jest absolutnym liderem jeśli chodzi o oprogramowanie dla komputerów, jednak w przypadku urządzeń mobilnych Windows Phone pozostaje daleko w tyle, wspierając od kilku, do kilkunastu procent użytkowników. Spowodowane jest to zapewne tym, że system wymaga dość silnego sprzętu – urządzenia tańszych producentów zwyczajnie są za słabe. Z drugiej jednak strony, dobre podzespoły gwarantują płynne działanie systemu i pełne wykorzystanie jego możliwości. Kolejną zaletą jest przejrzystość systemu. Charakterystyczne kafelki już na pierwszy rzut oka odróżniają Windowsa od Androida i iOS. Jednocześnie jest systemem dość szczelnym – aplikacje zwykle maja dość ograniczone uprawnienia, co chroni nas przed złośliwym oprogramowaniem.
Niestety, to rozwiązanie oraz stosunkowo niska popularność tego systemu powoduje, że jest on znacznie uboższy w aplikacje, niż Android. Użytkownicy Windowsa zwykle muszą nieco dłużej czekać na programy współpracujące z tym systemem, a nierzadko zdarza się, że firmy nie decydują się wydać wersji na system Microsoftu.

System iOS to najstarszy z systemów na urządzenia mobilne. Pierwszy iPhone pojawił się na długo przed urządzeniami wspieranymi przez Android i Windows Phone. Lata doświadczenia i najwięcej szans na rozwój sprawiają, że wiele osób uważa go za najlepsze oprogramowanie tego typu.
Wpływ na to ma również fakt, iż Apple ma bardzo ograniczony zakres specyfikacji sprzętowych. Z tego też powodu iOS jest zawsze doskonale dopasowany do zespołów, co zapewnia niezwykłą płynność działania. Dodatkowo, system operacyjny pozwala na sprzężenie urządzenia mobilnego z komputerem Mac. Umożliwia to na przykład kontynuowanie pracy na innym urządzeniu, czy odbieranie rozmów telefonicznych z poziomu komputera. Z kolei podstawową wadą iOS jest to, że współpracuje on z drogimi urządzeniami, niedostępnymi dla większości użytkowników.

Podsumowując. Każdy system jest nieco inny, przeznaczony dla innej grupy odbiorców. Nie sposób zatem określić jednoznacznie, który z nich jest najlepszy. Po prostu musimy wybrać ten, który nam odpowiada najbardziej.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.