Antywirus na Androida - czy jest potrzebny?

Antywirusy są bardzo istotne dla komputerowych systemów operacyjnych. Czy instalowanie programów antywirusowych na mobilnych platformach, takich jak Android również jest ważne?

Antywirus na Androida - czy warto?

wirus na telefonie

W większości przypadków telefony i tablety z systemem Android nie wymagają zainstalowania programu antywirusowego. Urządzenie mobilne jest bardziej narażone na usterki i kradzież niż na zainfekowanie wirusem. Nie oznacza to jednak, że wirusy nie stanowią żadnego zagrożenia użytkowników smartfonów.

Dotyczy to jednak osób, które instalują wątpliwe aplikacje spoza sklepu Google Play. Domyślnie Android nie pozwala na instalowanie programów z innych źródeł, więc ryzyko przypadkowego zainfekowania telefonu złośliwym kodem jest niewielkie.

Często jednak użytkownicy zgłaszają, że widzą niepokojące wyskakujące reklamy w przeglądarce albo są przekierowywani na inną stronę główną niż ta skonfigurowana w ustawieniach. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy wyczyścić pamięć podręczną danych przeglądarki (wybrać: “Ustawienia> Aplikacje> Chrome> Pamięć).

Program antywirusowy na smartfona - dla kogo?

aplikacje bankowe

Zainstalowanie programu antywirusowego polecamy osobom, które decydują się na pobieranie aplikacji spoza Google Play, posiadaczom telefonów z rootem i użytkownikom, którzy w swoich smartfonach korzystają z aplikacji wrażliwych (np. bankowych).

Ponadto antywirus może stanowić potrzebne zabezpieczenie dla osób, które używają Androida do codziennej pracy i synchronizują pocztę służbową. Program antywirusowy sprawdzi się również w przypadku użytkowników, którzy pracują we wrażliwych sektorach gospodarki.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.