Aparat w telefonie czy kompakt - co lepsze?

Wraz z rozwojem technologii w smartfonach znaczna część użytkowników zrezygnowała z robienia zdjęć za pomocą aparatów kompaktowych. Czy rzeczywiście sięganie po smartfona jest lepszym rozwiązaniem niż wybór kompaktu?

Smartfon - zalety i wady

zdjęcie robione telefonem

Do zalet smartfonów można zaliczyć to, że są lekkie, poręczne i wielofunkcyjne. Dzięki temu mamy je niemal zawsze przy sobie. Jedno urządzenie wystarcza nam do wykonywania połączeń, pisania wiadomości, przeglądania stron www i robienia zdjęć. Wszechstronność i  dostępność smartfonów sprawiła, że często rezygnujemy z kupowania dodatkowego sprzętu.

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się we wprowadzaniu jak najlepszych rozwiązań w dziedzinie fotografii, dzięki czemu jakość zdjęć wykonywanych smartfonami poprawia się z roku na rok. Coraz trudniej jest odróżnić fotografię wykonaną profesjonalnym aparatem od zdjęcia zrobionego nowoczesnym telefonem komórkowym.

Smartfonem nie wykonamy jednak zdjęcia w bardzo dużym przybliżeniu, ponieważ urządzenia mobilne nie dysponują jeszcze tak zaawansowanym zoomem. W przypadku amatorskiej, codziennej fotografii, funkcja ta nie jest jednak warunkiem koniecznym i telefony z powodzeniem mogą zastąpić aparat kompaktowy. Szczególnie, że dla amatorskich fotografów ogromne znaczenie ma także możliwość udostępniania wykonanych zdjęć w sieci, a to możliwe jest za pomocą smartfona.

Aparat kompaktowy - plusy i minusy

apart kompaktowy

Klasyczne aparaty kompaktowe przewyższają obiektywy montowane w smartfonach pod względem powiększenia obrazu. Funkcja ta jest podstawą w codziennej pracy profesjonalnych fotografów, jak również zapalonych obserwatorów przyrody czy ornitologów.

Kolejnym plusem aparatów kompaktowych jest to, że możemy nimi wykonywać zdjęcia bez angażowania drugiej dłoni. Zapewnia to większą wygodę trzymania, dzięki czemu fotografując lub filmując kompaktem mniej się zmęczymy. Opcję tę z pewnością można docenić podczas wykonywania dłuższej sesji fotograficznej.

Ponadto niektóre profesjonalne kompakty z wymiennymi obiektywami dorównują jakością zaawansowanym lustrzankom, przy zachowaniu relatywnie niewielkich rozmiarów. Kolejną zaletą aparatów kompaktowych jest to, że dużo łatwiej jest umieścić je stabilnie na płaskim podłożu.

Niestety kompakty są mniej poręczne od smartfonów i stanowią dodatkowy balast. Co więcej wykonanie zdjęcia smartfonem jest dużo wygodniejsze i szybsze niż robienie je aparatem. Jakość zdjęć wykonywanych urządzeniami mobilnymi jest na tyle wysoka, że w codziennej, użytkowej fotografii nie ma potrzeby korzystania z aparatów kompaktowych.

Smartfon czy kompakt?

Większość użytkowników nie jest w stanie odróżnić zdjęć wykonanych za pomocą smartfona od tych zrobionych aparatem kompaktowym. W związku z tym w przypadku większości z nas najrozsądniejszym wyborem okazuje się telefon.

Wyspecjalizowane aparaty to jednak konieczność wśród profesjonalnych fotografów oraz osób, które na co dzień korzystają z funkcji zoomu optycznego. Klasyczne kompakty bowiem zdecydowanie przewyższają smartfony pod względem powiększenia obrazu.

obiektywy do telefonów sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (18)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.