Aparat w telefonie nie zapisuje zdjęć – co robić?

Sytuacja, w której wykonujemy zdjęcia smartfonem, a później okazuje się, że nie zostały one zapisane w galerii, jest nietypowa i wyjątkowo denerwująca. Tym większe rozczarowanie, im ważniejsza chwila, którą chcieliśmy uwiecznić na fotografii. Dlatego też warto wiedzieć, jak najszybciej można uporać się z takim problemem. Musimy ustalić, dlaczego aparat w telefonie nie zapisuje zdjęć.

Dlaczego aparat w telefonie nie zapisuje zdjęć?

1. Aparat w telefonie nie zapisuje zdjęć – co robić?

Jeżeli aparat w Twoim telefonie nie zapisuje wykonywanych przez Ciebie zdjęć, może wynikać to z kilku różnych przyczyn. Wśród najczęstszych z nich należy wymienić:

• zainfekowanie smartfona wirusem,

• korzystanie z przestarzałej wersji systemu operacyjnego,

• uszkodzenie aplikacji,

• problemy z kartą pamięci,

• zbyt wiele aplikacji ograniczających wydajność telefonu,

• problemy z pamięcią wewnętrzną smartfona,

• korzystanie z aplikacji aparatu lub edytora zdjęć od producenta innego niż producent smartfona.

Jak przywrócić zapisywanie zdjęć w galerii telefonu?

2. Aparat w telefonie nie zapisuje zdjęć – co robić?

W większości przypadków niezapisywanie zdjęć w telefonie przez jego aparat fotograficzny da się naprawić. Najlepiej zacząć od najprostszych metod, ponieważ to one mogą okazać się skuteczne. Poniżej przedstawiamy rozwiązania od najbardziej błahych po nieco bardziej skomplikowane:

• Zrobienie miejsca w pamięci telefonu – bardzo często zdarza się, że nie możemy zapisać zdjęć w pamięci smartfona, ponieważ jest już ona pełna. Stan pamięci sprawdzimy w ustawieniach pamięci. Jeżeli pamięć podręczna jest pełna, możemy zapisywać zdjęcia na karcie pamięci. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej zgrać poprzednio wykonane fotografie na osobny nośnik pamięci lub zmagazynować je w chmurze. Warto także pozbyć się innych, zbędnych danych, jak na przykład dawno nieużywane aplikacje czy stare wiadomości.

• Ponowne uruchomienie smartfona – zdecydowane najprostsze działanie, które powinniśmy wypróbować, jeśli aparat w naszym telefonie nie zapisuje zdjęć po mimo wolnej pamięci. W takiej sytuacji niezapisywanie zdjęć może wynikać choćby z zawieszenia się oprogramowania. Pomoże uporać się z nim ponowne uruchomienie smartfona.

• Czyszczenie danych pamięci podręcznej aparatu – czasem niezapisywanie zdjęć w telefonie przez jego aparat fotograficzny wynika z zaśmiecenia aplikacji danymi magazynowanymi w ciągu miesięcy, a nawet lat. Dotyczy to w szczególności telefonów użytkowanych przez długi okres czasu. Użytkownik takiego smartfona powinien przejść do ustawień aplikacji aparat i wymusić jej zatrzymanie. W następnym kroku należy skorzystać z opcji „Wyczyść dane z pamięci podręcznej”.

• Ponowne uruchomienie obsługi karty pamięci – jeżeli rozszerzamy pamięć swojego smartfona poprzez zewnętrzną kartę pamięci i to na niej zapisujemy zdjęcia, być może wystąpił problem z kartą pamięci. Wówczas najlepiej na moment wyjąć kartę pamięci z urządzenia i włożyć ją ponownie. Należy odczekać chwilę, aż system na nowo ją zsynchronizuje.

• Aktualizacja systemu operacyjnego – upewnijmy się, że nasz smartfon korzysta z najnowszej wersji systemu operacyjnego. Można sprawdzić to, przechodząc do ustawień, a następnie odszukując podkategorię „System i aktualizacje”.

• Usunięcie szkodliwych aplikacji – jeśli aparat przestał działać na krótko po pobraniu podejrzanej aplikacji, najlepiej od razu ją odinstalować. Warto również pobrać z zaufanego źródła, jakim jest sklep Google Play lub App Store, aplikację antywirusową i przeskanować nią całą pamięć telefonu. Pomoże to w pozbyciu się ewentualnego szkodliwego oprogramowania.

• Przywracanie ustawień fabrycznych – to jedno z najbardziej radykalnych rozwiązań, jeśli aparat nie zapisuje zdjęć w galerii. Należy pamiętać, że po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych zostaną usunięte wszelkie dane znajdujące się w jego pamięci. Jeśli nie chcemy ich stracić, należy wcześniej wykonać kopię zapasową.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.