Aplikacje i telefony, w których zmieścisz cały dom

Smartfony potrafią bardzo ułatwić życie. Pozwalają nie tylko na telefoniczną komunikację z innymi, ale dzięki dostępowi do internetu dają właściwie nieograniczone możliwości. Do tego stale powstają nowe aplikacje ułatwiające nam funkcjonowanie – błyskawicznie dostarczają informacji, przypominają o najważniejszych wydarzeniach, pomagają przygotować listę zakupów. A co by było, gdyby pójść o krok dalej?

Jeszcze nie tak dawno absolutną furorę robiły piloty uniwersalne – niewielkie urządzenia pozwalające na sterowanie kilkoma sprzętami naraz. Dziś, dzięki odpowiednim aplikacjom i akcesoriom, możemy sterować praktycznie całym domem bez ruszania się z kanapy!
Wprawdzie w powszechnej świadomości inteligentne domy zdają się jeszcze być domeną przyszłości, okazuje się, że wcale nie trzeba wiele, by wyposażyć mieszkanie w kilka przydatnych gadżetów. Ponieważ obecnie większość urządzeń tego typu funkcjonuje bezprzewodowo (w oparciu o Wi-Fi), instalacje tego typu można zamontować również w starszego typu budownictwie. Okazuje się bowiem, że niewielkie moduły mieszczą się w puszkach podtynkowych i współpracują z urządzeniami większości producentów. Na co więc można liczyć w praktyce?

Jedne z najpopularniejszych rozwiązań dotyczą sterowania oświetleniem. Dzięki temu możemy na przykład zapalić światła w ogrodzie w momencie, gdy podjeżdżamy samochodem do domu, zgasić, czy też zapalić lampy bez wstawania z kanapy, a nawet zautomatyzować proces – światła będą zapalać się i gasnąć w momencie gdy wchodzimy lub opuszczamy dane pomieszczenie. Równie łatwo możemy regulować też natężenie naturalnego światła – dzięki odpowiednim aplikacjom, dostępnym na większości nowoczesnych smartfonów, można swobodnie sterować roletami.

Ciekawym, a jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem, jest możliwość zdalnego sterowania takimi elementami jak temperatura lub wilgotność. Zamiast więc uruchamiać termostat, czy klimatyzację przed wyjściem do pracy, możemy dowolnie ustawić parametry zdalnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie nie ochładza niepotrzebnie mieszkania, a my mamy pewność, że po pracy wrócimy do domu, gdzie panują odpowiadające nam warunki.

Skoro już o wracaniu do domu mowa, ciekawym gadżetem, który można zamontować na większości drzwi jest Lockitron. Jest to nakładka na zamek do drzwi, która umożliwia jego otwieranie za pomocą smartfona. Dzięki temu nie tylko nie musimy pamiętać o kluczach, ale też jesteśmy w stanie otwierać i zamykać drzwi zdalnie – nawet z drugiego końca świata!

locitron 

Na co więc możemy liczyć w przyszłości? LG już opracowało lodówkę, która monitoruje jakie produkty w niej przechowujemy. Możemy więc z poziomu smartfona sprawdzić stan zapasów żywności – szalenie przydatna funkcja, gdy jesteśmy na zakupach! A jeśli nie lubimy wycieczek do marketu, bezpośrednio z panelu lodówki możemy dokonać zakupów spożywczych w sklepie internetowym. Co więcej, urządzenie jest w stanie zaproponować nam przepis na potrawę, którą możemy przygotować z produktów aktualnie znajdujących się w lodówce!

Biorąc pod uwagę coraz niższe koszty i większą dostępność gadżetów sterowanych za pomocą aplikacji na smartfony, możemy się spodziewać, że już za kilka lat nasze codzienne życie będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (1)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.