Aplikacje, które musisz mieć na swoim smartfonie

Wprawdzie producenci smartfonów fabrycznie wyposażają swoje urządzenia w najważniejsze i najpotrzebniejsze aplikacje, to i tak naszym pierwszym krokiem po zakupie nowego aparatu jest zainstalowanie kilku dodatkowych programów. Jakie są najbardziej przydatne? Biorąc pod uwagę dużą popularność Androida, skupmy się na aplikacjach działających pod tym właśnie systemem.

Jednym z najbardziej praktycznych programów są aplikacje typu „checklist”. Pozwalają one przygotowywać listy zadań, którymi możemy zarządzać. Te najprostsze są całkowicie darmowe i dla większości posiadaczy smarfonów są w zupełności wystarczające. Przypominają o najważniejszych spotkaniach, zadaniach, a także są niezastąpione gdy tworzymy listę zakupów przed pójściem do sklepu.

Kolejny typ aplikacji, bez której ciężko się obejść są rożnego rodzaju pakiety biurowe, umożliwiające nam przeglądanie i edytowanie dokumentów tekstowych, czy plików PDF. Niektóre wersje pozwalają nawet na tworzenie arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji.

Telefony mają zwykle sporo pamięci wewnętrznej, którą możemy rozbudować za pomocą kart SD. Jednak czasem może to nie wystarczać, szczególnie jeśli należymy do osób, które lubią robić zdjęcia i kręcić filmy. W takiej sytuacji miejsca w telefonie szybko zaczyna brakować. Pomocne mogą tu być wirtualne dyski, typu Dropbox, czy Google Drive. Dają nam one kilka GB darmowej przestrzeni do wykorzystania – w sam raz na kilka dodatkowych albumów!

Jeśli nasz telefon wyposażony jest w GPS, a obecnie to już właściwie standard, to warto dodać do niego programy do nawigacji. Na rynku dostępnych jest ich naprawdę sporo – od prostych, darmowych programów, aż po rozbudowane, precyzyjne nawigacje, za które niestety będziemy musieli zapłacić.

Warto w tym miejscu wspomnieć o programach takich jak Bilkom, czy jakdojade.pl. Są to aplikacje, które pomagają korzystać z komunikacji miejskiej w dużych miastach, czy zaplanować podróż pociągiem. Jeśli należymy do osób, które nie posiadają samochodu, aplikacje te będą niezastąpione.

jakdojade 

Kolejnym typem aplikacji są mobilne wersje portali społecznościowych, np. Facebook, który nierzadko jest już instalowany domyślnie przez producenta smartfona. Warto w tym miejscu wspomnieć o programie Facebook Messanger, który obsługuje czat. Dzięki temu łatwo i szybko będziemy mogli komunikować się ze znajomymi.

Standardowe przeglądarki internetowe występujące w Androidzie radzą sobie świetnie, jednak coraz większą popularność zyskuje Dolphin Browser. Jest bardzo szybka, łatwą w obsłudze przeglądarką, a ponadto daje kilka ciekawych opcji, np. zapisywanie stron internetowych w formacie PDF.

dolphin browser 

Warto też zainstalować programy dbające o żywotność naszego smartfona. Przede wszystkim „Oszczędzacz baterii” lub inną aplikację o podobnym działaniu. Pozwala ona wydłużyć czas funkcjonowania urządzenia nawet o 50 %! Warto też wyposażyć urządzenie w aplikacje czyszczące – dzięki nim wyeliminujemy niepotrzebne procesy działające „w tle”, co nie tylko przyspieszy działanie systemu, ale też wydłuży żywotność baterii.

O tym, że dodatkowe, poręczne źródło światła jest w niektórych sytuacjach po prostu niezbędne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aplikacji zamieniających nasze smartfony w latarki jest całe mnóstwo, choć wszystkie działają podobnie, sprawiają, że lampa błyskowa w aparacie świeci nieprzerwanym strumieniem światła.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.60 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.