Bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzeń – co robić?

Łączność Bluetooth służy przede wszystkim bezprzewodowemu parowaniu naszego telefonu z innymi urządzeniami. Niekiedy jednak połączenie Bluetooth może sprawiać problemy. Jeden z częstszych przypadków stanowi sytuacja, podczas której Bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzeń. Jak możemy temu zaradzić?

Sprawdź działanie Bluetooth na innych urządzeniach

Na początek najważniejsze, aby ustalić, czy nasz smartfon nie wykrywa żadnych urządzeń, czy tylko jednego, konkretnego modelu. Jeżeli nie widzi jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, być może winowajcą jest zepsuty nadajnik Bluetooth w smartfonie. W sytuacji, gdy telefon nie wykrywa jednego urządzenia, przyczynę może stanowić przepaść technologiczna między dwoma sprzętami. Zwykle problemy takie występują w sytuacji, gdy jedno urządzenie posiada najnowszy standard łączności, natomiast drugie jeden z pierwszych. Ostatecznie za niewykrywanie sprzętu poprzez Bluetooth w telefonie może odpowiadać również zepsuty nadajnik tego urządzenia.

Sprawdź sprzęt, z którym chcesz połączyć telefon

1. Bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzeń – co robić?

Aby połączyć telefon poprzez Bluetooth z innym urządzeniem, oba sprzęty elektroniczne muszą być włączone. Co więcej, niektóre sprzęty mobilne posiadają również tryby energooszczędne, w których funkcja Bluetooth jest czasowo wyłączona. W takiej sytuacji sprawdźmy, czy urządzenie, z którym chcemy sparować nasz smartfon, jest gotowe do połączenia. Dopiero wówczas stanie się ono „widoczne” dla otoczenia. Przykładowo zestawy głośnomówiące bardzo często wymagają aktywacji trybu parowania, udostępniając specjalny kod dostępu zapobiegający łączeniu się z nimi niepożądanych urządzeń. Szczegółowe instrukcje parowania poszczególnych urządzeń ze smartfonem powinni udostępniać ich producenci.

Zweryfikuj odległość pomiędzy urządzeniami

2. Bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzeń – co robić?

Niekiedy przyczyna niewykrywania urządzeń poprzez Bluetooth jest bardzo prosta i stanowi po prostu ich zbyt dużą odległość od siebie. Z tego powodu zwracajmy uwagę na informacje o zasięgu łączności, które podaje producent. Zakłóceniem dla sygnału Bluetooth mogą być także zbyt grube ściany czy nawet solidna obudowa smartfona. Zwykle maksymalny zasięg Bluetooth wynosi do 10 m. Jeśli mamy problem z wykryciem sprzętu, najlepiej początkowo umieścić oba urządzenia jak najbliżej siebie.

Uruchom ponownie Bluetooth w telefonie

Choć może wydawać się to banalne rozwiązanie, niekiedy także Bluetooth może ulec zawieszeniu. W sytuacji tej dobrze sprawdzi się ponowne uruchomienie funkcji. Dajmy telefonowi kilka sekund na kalibrację oraz na wyszukanie urządzenia, z którym chcemy go sparować. Najlepiej nie korzystać w tym czasie z innych funkcji i aplikacji.

Wyłącz NFC

Chociaż NFC stanowi bardzo przydatną funkcjonalność, za pomocą której możemy dokonywać na przykład płatności zbliżeniowych, niekiedy może ona zakłócać prawidłowe działanie Bluetooth w telefonie. Z tego powodu najlepiej albo używać NFC, albo Bluetooth. W wielu przypadkach po wyłączeniu NFC smartfon wykryje urządzenie, którego wcześniej nie widział.

zestawy głośnomówiące sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.