Bluetooth w telefonie sam się włącza – co robić?

Łączność Bluetooth to przydatna funkcja w każdym smartfonie, która pozwala na parowanie telefonu z innymi urządzeniami. Mimo wszystko odradza się, by korzystać z niej bez przerwy. Może stanowić dodatkowe obciążenie dla procesora i baterii telefonu, a także ułatwia ataki hackerskie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy Bluetooth w telefonie włącza się sam?

Dlaczego warto wyłączać Bluetooth w telefonie?

1. Bluetooth w telefonie sam się włącza – co robić?

Aktywny Bluetooth w telefonie pozwala na korzystanie z wielu inteligentnych urządzeń. Dotyczy to między innymi słuchawek i głośników bezprzewodowych, ale również inteligentnych odkurzaczy, radia samochodowego, zegarków typu smart i wielu innych. Jednak w sytuacjach, gdy Bluetooth nie jest nam potrzebny, zaleca się jego wyłączanie. Powinniśmy zadbać o to w szczególności w miejscach przestrzeni publicznej, gdzie włączony Bluetooth ułatwia ataki hackerskie na telefon.

Wyłączanie Bluetooth pozwoli również na oszczędność energii w baterii, dzięki czemu będziemy rzadziej ładować smartfon. Telefony z wyłączonym Bluetoothem zwykle pracują również szybciej, ponieważ nie są dodatkowo obciążone połączeniami z innymi sprzętami elektronicznymi.

Co jest przyczyną samoistnego włączania Bluetooth w telefonie?

Jesteś pewien, że wyłączasz Bluetooth, a mimo to po czasie zauważasz, że funkcja ta jest na nowo aktywna? To dziwna i niepokojąca sytuacja, jednak na szczęście nie ma powodów do większych obaw. Prawdopodobnie za samoistne włączanie się Bluetooth w Twoim smartfonie odpowiada aplikacja, w której uprawnieniach uwzględniono dostęp do samodzielnego aktywowania tej łączności. Zwykle są to aplikacje służące nawigacji w telefonie. W Polsce najgłośniejszy przypadek dotyczył aplikacji Yanosik łączącej funkcje antyradaru, CB radia i właśnie nawigacji.

Jak zapobiec włączaniu się Bluetooth?

2. Bluetooth w telefonie sam się włącza – co robić?

Najprostszym rozwiązaniem zapobiegającym samodzielnemu włączaniu się Bluetooth w telefonie będzie po prostu odinstalowanie problematycznej aplikacji. Niekiedy jednak nie chcemy się jej pozbywać, ponieważ na co dzień jest nam przydatna. W takiej sytuacji pozostaje dla nas jeszcze jedno wyjście, czyli ograniczenie uprawnień dla aplikacji.

Aby ograniczyć uprawnienia aplikacji, należy przejść do ustawień telefonu. Wybieramy zakładkę „Aplikacje” a następnie wyszukujemy na liście to oprogramowanie, które podejrzewamy o włączanie Bluetooth wbrew naszej woli. Gdy klikniemy w wybraną aplikację, przejdziemy do menu, w którym znajduje się opcja „Uprawnienia aplikacji”. Należy wejść w nie i sprawdzić, czy na liście uprawnień nie znajduje się łączność Bluetooth. Jeżeli tam jest, powinniśmy ją wyłączyć – to rozwiąże nasz problem bez konieczności odinstalowywania aplikacji. Dla pewności warto przejrzeć uprawnienia pozostałych aplikacji zainstalowanych w telefonie.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.