Brandowany telefon – co to znaczy?

Brandowane telefony komórkowe spotykamy tylko i wyłącznie w ofercie operatorów komórkowych. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co ten termin dokładnie oznacza dla użytkownika.

Po pierwsze: aplikacje operatora

Brandowany telefon – co to znaczy? telefony

W niemal każdym urządzeniu, które znajdzie się w ofercie sieci komórkowej, zostaną zainstalowane dodatkowe aplikacje, na których zależy operatorowi. W większości przypadków programy te są zbędne i użytkownik nie będzie z nich korzystał, ale w żadnym wypadku nie będzie się mógł ich pozbyć. Możliwe jest ich chwilowe usunięcie, ale po niedługim czasie programy ponownie się zainstalują, podczas pobierania wymuszonej aktualizacji. 

Po drugie: zmieniony interfejs

Jeszcze do niedawna operatorzy komórkowi oprócz zainstalowania swoich aplikacji, ingerowali również w system operacyjny, umieszczając w nim własny interfejs. Nigdy nie były to drastyczne zmiany w menu, ale np. ikony miały inny wygląd, a poszczególne funkcje znajdowały się w innym miejscu, niż pierwotnie.

Po trzecie: brak aktualizacji systemu

co to jest brandowany telefon?

Brandowane telefony mają również mocno opóźniony dostęp do każdej aktualizacji systemu operacyjnego. Zdarza się nawet, że telefony od operatorów w ogóle nie otrzymują aktualizacji. Jest to to spory minus dla użytkownika, ponieważ Google często dodaje nowe funkcje w kolejnych wersjach platformy, a posiadacz brandowanego smartfona z nich nie skorzysta. 

Dodatkowe aplikacje i zmieniony interfejs prowadzi do… zwolnienia działania systemu

Dodatkowe aplikacje i zmiany w interfejsie powodują, że system operacyjny Android działa wolniej. Różnice w szybkości działania sprzętu można odczuć już po kilku tygodniach.

Jedynie iPhone nie jest brandowany

Jedynymi smartfonami, które są sprzedawane w ofercie operatorów komórkowych, a nie są brandowane, są iPhone`y. Niezależnie od egzemplarza nie ma mowy o dodatkowym oprogramowaniu. 

Podsumowując, główne minusy brandowanych telefonów to: zbędne aplikacje od operatora, zmieniony interfejs, wolniejsze działanie systemu operacyjnego i brak dostępu do aktualizacji platformy.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.