Co daje podwójny aparat w telefonie?

Podwójne aparaty w smartfonach stają się coraz bardziej popularne. W przeszłości pojawiały się jedynie w modelach, które wykonywały zdjęcia 3D. Obecnie producenci telefonów komórkowych stosują je w zupełnie innym celu.

Do czego służą dwa aparaty w smartfonach?

podwójny aparat w iPhone Apple

Na wstępie warto zaznaczyć, że podwójne aparaty w smartfonach różnych producentów spełniają odmienne funkcje. Na przykład w telefonach LG, drugie oczko umożliwia wykonywanie zdjęć za pomocą szerokątnego obiektywu o kącie widzenia 135 stopni. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zdjęć z szerokiego planu, co doskonale sprawdza się podczas fotografowania plenerów.

Z kolei w smartfonach Huawei  drugi aparat umożliwia uzyskanie wielu atrakcyjnych efektów, takich jak chociażby rozmycie soczewkowe. Ponadto dzięki podwójnemu aparatowi jesteśmy w stanie zredukować szumy i poprawić jakość zdjęć. Podwójne aparaty w smartfonach Huawei często posiadają różne matryce - monochromatyczną i RGB lub pozwalają na łączenie dwóch zarejestrowanych obrazów w jeden o wyższych parametrach. Ponadto umożliwiają robienie czarno - białych zdjęć.

Firmy Apple, Samsung i Xiaomi montują w swoich urządzeniach obiektywy o różnych ogniskowych. Dzięki temu możliwe jest fotografowanie z rozmyciem soczewkowym i uzyskanie bezstratnego zoomu optycznego.

Czy warto kupić telefon z podwójnym aparatem?

zdjęcie zrobione szerokątnym obiektywem LG

Podwójny aparat w smartfonie to ciekawy dodatek, który umożliwia nakładanie rozmaitych efektów graficznych i poprawę jakości zdjęć. Dlatego też zakup telefonu z dwoma tylnymi obiektywami to z pewnością dobre rozwiązanie, o ile nie wiąże się z oszczędnościami na układach optycznych, jakości matryc i obiektywach.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.