Co obejmuje gwarancja telefonu?

W przypadku usterek smartfona, które wynikają z winy użytkownika, serwis ma prawo odmówić naprawy telefonu w ramach gwarancji. W dzisiejszym wpisie omawiamy, co uwzględnia, a czego nie obejmuje gwarancja producenta.

Gwarancja telefonu - co to jest i co obejmuje?

iPhone 5s

Do każdego nowo zakupionego telefonu otrzymujemy kartę gwarancyjną, która reguluje zakres odpowiedzialności producenta za urządzenie. Możemy w niej znaleźć informacje, które części smartfona podlegają serwisowi lub wymianie, a które nie. Ponadto karta gwarancyjna informuje o długości trwania okresu gwarancji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma jednego uniwersalnego wzorca gwarancji.

Warunki gwarancji są ustalane indywidualnie do konkretnego modelu telefonu. Aby w przypadku usterki móc skorzystać z gwarancji, należy zachować kartę gwarancyjną i dowód zakupu (o ile karta nie została podstemplowana podczas zawierania transakcji). W zdecydowanej większości przypadków gwarancja obejmuje tylko te wady, które powstały z przyczyn tkwiących w sprzęcie.

Gwarancja telefonu - czego nie obejmuje?

telefon ze zbitą szybką

W karcie gwarancyjnej dołączanej do nowo zakupionego urządzenia znajduje się opis uszkodzeń, które nie są objęte gwarancją. Do najczęstszych przyczyn wyłączenia gwaranta z odpowiedzialności należą:

• kontakt telefonu z cieczą lub wilgocią,

• uszkodzenia mechaniczne, na przykład powstałe w wyniku upadku lub uderzenia,

• dokonywanie napraw przez osobę lub podmiot do tego nieupoważniony.

Warto wiedzieć, że serwisy mogą odmówić naprawy gwarancyjnej podzespołów smartfona (np. mikrofonu lub baterii) w przypadku, gdy na obudowie urządzenia widoczne są uszkodzenia - pęknięcia lub rysy. By zawczasu uniknąć takich niedogodności, warto zaopatrzyć smartfona w akcesoria ochronne, takie jak etui i szkło na LCD.

Do nieco rzadszych przyczyn utraty gwarancji producenta należą usterki wynikające z korzystania z kiepskiej jakości ładowarek i kabli. Niskogatunkowe produkty mogą powodować zwarcie lub przepięcie na płycie głównej, dlatego warto korzystać z ładowarek i kabli jedynie ze znakiem jakości CE, potwierdzającym bezpieczeństwo użytkowania.

szkła i folie ochronne sprawdźetui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.