Co robić, gdy telefon co chwilę się podświetla?

Ekrany w smartfonach podświetlają się domyślnie po otrzymaniu powiadomień. Jeśli wyświetlacz w Twoim urządzeniu uruchamia się bez konkretnej przyczyny, może to oznaczać problemy z systemem operacyjnym lub sprzętem. Powodem tego stanu rzeczy mogą być również niektóre aplikacje. Podpowiadamy jak poradzić sobie z usterką.

Problem z systemem operacyjnym

logo android i iOS

System operacyjny w telefonie steruje różnymi funkcjami urządzenia, w tym lampką powiadomień i samym ekranem. Błędy w systemie operacyjnym lub problemy wygenerowane przez użytkownika, które zazwyczaj wynikają z wykonanego wcześniej roota, mogą prowadzić do samoistnego podświetlania się wyświetlacza. W takim przypadku pomóc może jedynie przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. O tym jak zresetować telefon? pisaliśmy jakiś czas temu na naszym blogu.

Problem z aplikacjami

aplikacje na telefonie

Niektóre aplikacje, między innymi serwisy społecznościowe czy pogoda, okresowo wysyłają powiadomienia do smartfona na potrzeby aktualizacji. W rezultacie ekran telefonu może się podświetlać. Aby rozwiązać problem należy wejść w ustawienia telefonu i w zakładce aplikacje i wyłączyć powiadomienia poszczególnych programów.

Problem ze sprzętem

gniazdo ładowania w telefonie

W niektórych smartfonach problem z niekontrolowanym podświetlaniem się ekranu pojawia się z powodu nagromadzonych w sprzęcie zanieczyszczeń. Na przykład kurz i brud, które kumulują się porcie ładowania, mogą zakłócać proces zasilania powodując zapalanie się lampki powiadomień. To z kolei prowadzi do samoistnego podświetlania się ekranu. Aby rozwiązać ten problem należy dokładnie wyczyścić wszystkie porty w smartfonie za pomocą sprężonego powietrza lub szczoteczki do zębów.

Niekiedy problem samoistnego podświetlania się ekranu jest wynikiem usterki mechanicznej. Gdy więc samodzielne próby naprawienia usterki się nie powiodą, pomocy należy szukać w serwisie.  

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (4)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.