Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony?

Podłączasz włączony telefon do ładowania i nic się nie dzieje, a jedyny sposób na uzupełnienie stanu baterii to całkowite wyłączenie urządzenia, gdy podłączona jest ładowarka? Problem ten występuje najczęściej, gdy chcemy naładować telefon, podłączając go do prądu poprzez inne urządzenie elektroniczne, na przykład komputer stacjonarny, laptop lub power bank. Nie martw się, często nieładowanie się telefonu nie wynika z wady fabrycznej ani uszkodzenia. Może za to odpowiadać kilka przyczyn, które należy po kolei sprawdzić.

Uruchom ponownie urządzenie

Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony? - restart telefonu

Za problemy w ładowaniu może czasem odpowiadać banalne zawieszenie się systemu operacyjnego. Z tego powodu pierwszym krokiem po zauważeniu problemów w ładowaniu powinno być całkowite wyłączenie telefonu i odczekanie około 15 sekund. Następnie ponownie włączmy telefon i sprawdźmy, czy problem minął.

Sprawdź ustawienia

Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony? ustawienia telefonu

Bardzo często, gdy próbujemy naładować telefon poprzez naszego laptopa, problemem w ładowaniu może okazać się automatycznie wybrany tryb korzystania z USB, który wskazuje na przykład na używanie połączenia do transmisji danych. Należy zmienić tryb na ładowanie urządzenia, wchodząc w ustawienia, połączenia urządzenia i łączność USB.

Wyłącz zbędne funkcje

Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony? przegrzany telefon

Może okazać się, że Twój telefon nie jest w stanie się naładować, ponieważ na bieżąco zużywa zbyt dużo energii poprzez wymagające funkcje. Podpowie Ci to m.in. zbyt wysoka temperatura urządzenia (zob. także: dlaczego telefon się nagrzewa?). Z tego powodu przed ładowaniem wyłącz lokalizacje GPS oraz łączność Bluetooth. W trakcie ładowania najlepiej nie używać urządzenia, zwłaszcza do energochłonnych gier i aplikacji lub oglądania filmów.

Sprawdź kabel USB

Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony? kabel USB

Po pierwsze upewnij się, czy używany przez Ciebie kabel USB nie posiada żadnych uszkodzeń, które mogłyby zakłócać ładowanie. Aby to zweryfikować, najlepiej podjąć próbę ładowania przez inny, pasujący kabel USB. Jeśli chcesz naładować telefon poprzez podłączenie go do innego urządzenia, używaj możliwie jak najkrótszego, miedzianego przewodu USB, ponieważ będzie on przewodził znacznie więcej energii w krótszym czasie.

Sprawdź gniazdo ładowania w telefonie

Co robić, gdy telefon ładuje się tylko, jak jest wyłączony? gniazdo ładowania

Za problemy w prawidłowym ładowaniu Twojego telefonu może odpowiadać uszkodzenie bądź zanieczyszczenie gniazda ładowania. Warto zatem dokładnie je obejrzeć i przedmuchać. Jeśli zauważysz, że w gnieździe ładowania nagromadził się kurz lub inne zanieczyszczenia, postaraj się je delikatnie usunąć. Możesz wspomagać się precyzyjną pęsetą.

Sprawdź port USB w urządzeniu, do którego podłączasz telefon

Zanieczyszczeniu uniemożliwiającemu prawidłowe ładowanie może ulec także port USB Twojego laptopa, komputera stacjonarnego bądź power banku. Upewnij się, że w porcie nie nagromadził się kurz lub zanieczyszczenia.

Inne sposoby

Jeśli żadna z wymienionych wyżej porad nie pomaga, prawdopodobnie trzeba będzie oddać telefon do serwisu naprawy lub skorzystać z okresu gwarancji. Ostatnią deską ratunku, zanim zdecydujesz się na serwisowanie urządzenia, może być już tylko przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie. (zob. także: jak zresetować telefon?).

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.