Co robić, gdy telefon nie jest wykrywany przez komputer po podłączeniu kablem USB?

Transmisja danych pomiędzy telefonem a komputerem może odbywać się na różne sposoby. Zazwyczaj najszybszy i najstabilniejszy transfer dużych plików, takich jak zdjęcia i filmy, osiągniemy, wybierając transmisję poprzez kabel USB. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy telefon po podpięciu przewodu USB nie jest wykrywany przez komputer?

Dlaczego komputer nie wykrywa telefonu przez kabel USB?

System operacyjny Windows traktuje podłączenie do komputera smartfona z Androidem jako połączenie MTP (Media Transfer Protocol). Instaluje wówczas niezbędne sterowniki, dzięki którym dane znajdujące się w pamięci smartfona wyświetlają się w eksploratorze plików na ekranie monitora. Zatem sytuacje, w których telefon nie jest wykrywany przez komputer po podłączeniu kablem USB, dotyczą przede wszystkim błędnego odczytu smartfona przez komputer. To jednak może wynikać z wielu przyczyn, które omawiamy poniżej.

Co robić, gdy komputer nie widzi telefonu? 5 rozwiązań

1. Co robić, gdy telefon nie jest wykrywany przez komputer po podłączeniu kablem USB?

Poniżej znajdziesz 5 możliwych rozwiązań, które najczęściej okazują się pomocne, gdy komputer nie widzi telefonu.

1. Jeśli to możliwe, użyj innego portu USB

Jeśli podłączysz swój smartfon do portu USB w komputerze i nic się nie stanie, w pierwszej kolejności spróbuj użyć innego USB. Porty USB mogą łatwo ulegać uszkodzeniu, dlatego najlepiej na samym początku wykluczyć taką ewentualność. Po odłączeniu przewodu dobrze jest uruchomić ponownie oba urządzenia. Po ich ponownym uruchomieniu spróbuj użyć innego portu USB. Podobnie warto wykluczyć uszkodzenie kabla USB, używając innego przewodu o takich samych właściwościach. Część kabli USB służy wyłącznie do ładowania urządzenia i nie jest w stanie transmitować danych, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją akcesorium.

2. Wyczyść porty USB

Problem z transmisją danych pomiędzy telefonem a komputerem może wynikać także z zanieczyszczenia portów USB – zarówno w gnieździe ładowania smartfona, jak i w komputerze. Jeśli zatem komputer nie widzi podłączonego do niego telefonu, warto dokładnie przyjrzeć się portom USB. Gniazdo ładowania w smartfonie łatwo gromadzi zanieczyszczenia, na przykład jeśli często nosi się go w kieszeni. Podobnie w portach USB komputera może zbierać się kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli zauważysz zabrudzenia w którymś z portów USB, użyj małej pęsety, igły lub wykałaczki do ich delikatnego usunięcia. Pamiętaj, by zabiegi takie wykonywać na wyłączonym urządzeniu, nie sięgając zbyt głęboko.

3. Zmień tryb połączenia na komputerze

2. Co robić, gdy telefon nie jest wykrywany przez komputer po podłączeniu kablem USB?

Jeśli Twój smartfon nie jest widoczny na komputerze po podłączeniu poprzez kabel USB, być może używasz niewłaściwego trybu połączenia. Do Twojego wyboru pozostaje tryb ładowania, importowania zdjęć i filmów, synchronizacji plików multimedialnych, otworzenie urządzenia, aby wyświetlić wszystkie pliki lub niepodejmowanie żadnej akcji. Żeby zmienić tryb połączenia pomiędzy urządzeniami, podłącz telefon do komputera, rozwiń okno powiadomień w smartfonie i wybierz pożądaną opcję, na przykład transferowania plików. Podobnie na pasku zadań komputera odszukaj informacje o podłączonym urządzeniu i wybierz pożądany tryb.

4. Zaktualizuj sterownik MTP

Jeśli powyższe metody okazały się nieskuteczne, sprawdź, czy sterowniki na Twoim komputerze są aktualne. W tym celu otwórz na komputerze panel sterowania i przejdź do kategorii „Urządzenia i drukarki”. Jeśli uda Ci się zlokalizować nazwę swojego smartfona, połączenie MTP działa poprawnie. Jeśli jednak telefon nosi inną nazwę, na przykład „Nieznane urządzenie”, musisz zaktualizować sterowniki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie i wybierz opcję „Aktualizuj sterownik”. Alternatywnie możesz wyszukać w przeglądarce internetowej sterowniki do pobrania, które producent udostępnił do konkretnego modelu smartfona. Posiadacze systemu operacyjnego Windows 10 mogą pobrać pakiet Media Feature Pack, który służy m.in. do odczytu danych ze smartfonów.

5. Zrootowany smartfon

System operacyjny Android gwarantuje każdemu użytkownikowi nieograniczone możliwości konfiguracji smartfona. Zwykle jednak telefony poszczególnych marek posiadają zabezpieczenia ograniczające uprawnienia przeciętnego użytkownika. Osoby, które chcą je obejść i korzystać na przykład z alternatywnych wersji Androida, muszą zrootować system Android. Bardzo często ma to wpływ na wcześniej wspominane połączenie MTP pomiędzy smartfonem a komputerem, co z kolei powoduje, że smartfon przestaje być „widziany” przez komputer. Wówczas dobrym sposobem jest podłączenie telefonu do komputera jako pamięć masową USB. Nie używa ona tych samych sterowników co MTP, będąc bardziej podobna do karty SD lub dysku flash.

Podsumowując wpis fakt, że komputer nie widzi telefonu może wynikać z różnych powodów.

Zazwyczaj przyczyna problemu jest błaha. Na przykład problem często wynika z uszkodzenia portu USB, jego zabrudzenia lub nieaktualnych sterowników komputera.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.