Co robić, gdy telefon nie wykrywa słuchawek?

Podłączasz słuchawki do telefonu, a on nie reaguje? Ten problem może być bardzo irytujący, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest on powszechny, a co najważniejsze – istnieje kilka prostych sposobów na jego rozwiązanie. Niedziałające gniazdo słuchawkowe to najczęściej rezultat jednej z popularnych przyczyn, których w łatwy sposób możemy się pozbyć.

Na początku sprawdź, czy problem nie leży po stronie słuchawek

Przyczyną problemu może być uszkodzenie słuchawek. Najprostszym sposobem na wykluczenie tej ewentualności jest przetestowanie działania słuchawek na innym urządzeniu.

Co robić, gdy telefon nie wykrywa słuchawek? popsute słuchawki

Nie musimy nawet ograniczać się do smartfona, wystarczy dowolny sprzęt wyposażony w gniazdo na wtyczkę mini jack o średnicy 3,5 mm, np. komputer stacjonarny, laptop bądź telewizor.

Sprawdź w telefonie połączenia Bluetooth

Jeśli Twój smartfon jest aktualnie połączony z innym urządzeniem poprzez sieć Bluetooth, bardzo możliwe, że nie będzie wykrywać słuchawek (ma wyłączone gniazdo słuchawkowe). Z tego powodu na czas korzystania ze słuchawek przewodowych najlepiej wyłączyć Bluetooth.

Wyczyść gniazdo słuchawkowe w telefonie

Co robić, gdy telefon nie wykrywa słuchawek? zanieczyszczone gniazdo słuchawkowe w telefonie

Zdecydowana większość gniazd słuchawkowych w smartfonach nie posiada żadnej osłony i z tego powodu łatwo gromadzą się w nich wszelkie zanieczyszczenia. Często niewykrywanie słuchawek przez telefon wynika z zapchania się gniazda słuchawkowego. Czyszczenie należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić gniazda słuchawkowego. Najlepiej wspomagać się latarką, aby lepiej ocenić stan zanieczyszczenia. Samo czyszczenie warto przeprowadzić suchym patyczkiem do uszu lub, w przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, igłą lub wykałaczką.

Sprawdź ustawienia dźwięku

Co robić, gdy telefon nie wykrywa słuchawek? ustawienia dźwięku w telefonie

Istnieje możliwość, że Twój telefon nie reaguje na słuchawki ze względu na ustawienia dźwięku. W tym celu upewnij się, że głośność multimediów nie została wyciszona, a telefon nie pracuje w trybie: "Nie przeszkadzać". Czasem problem z wykryciem słuchawek może być także zawieszeniem się systemu, nawet jeśli ustawienia dźwięku są prawidłowe, dlatego dla pewności możemy ponownie uruchomić urządzenie.

Zasięgnij porady specjalisty

Jeśli wszystkie powyższe możliwości niedziałania Twoich słuchawek na telefonie zostały wykluczone, a mimo to nie udało Ci się rozwiązać problemu, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie smartfona do serwisu. Być może masz do czynienia z wadą, która wymaga rozkręcenia urządzenia i zajrzenia do jego podzespołów, a takie zadanie najlepiej jest powierzyć specjaliście.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.