Co robić, gdy telefon sam wysyła SMS-y?

Sytuacja, w której telefon sam wysyła SMS-y nie należy do typowych. Bardzo możliwe, że smartfon został zainfekowany wirusem lub też nieświadomie włączyliśmy tzw. usługi „SMS premium”. W obu przypadkach dobrze zareagować jak najszybciej – pomoże nam to uniknąć wysokich opłat abonamentowych lub, co gorsza, wycieknięcia wrażliwych danych z naszego telefonu.

Atak hackerski lub wirus w telefonie

1. Co robić, gdy telefon sam wysyła SMS-y?

Jeżeli zauważymy, że nasz smartfon bez naszej wiedzy ani woli wysyła wiadomości tekstowe do kontaktów w naszym telefonie czy nawet zupełnie obcych numerów, może świadczyć to o jego zainfekowaniu wirusem. Zastanówmy się, czy w ostatnim czasie nie pobieraliśmy nowej aplikacji lub też nie korzystaliśmy z podejrzanej strony albo linku. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej przeprowadzić przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Wiąże się to z usunięciem z pamięci urządzenia wszystkich danych poza fabrycznie dodanymi. Jeśli zatem zależy nam na ocaleniu na przykład zdjęć czy kontaktów, należy wcześniej wykonać ich kopie zapasowe.

Po zresetowaniu telefonu do ustawień fabrycznych uważnie podejdźmy do kwestii pobierania nowych aplikacji. Korzystajmy wyłącznie z tych, które dostępne są w oficjalnych sklepach Google Play lub App Store. Podobnie nie klikajmy w podejrzane linki – nawet jeśli przesłał nam je ktoś znajomy. Nie logujmy się przez media społecznościowe na stronach, które wymagają tego, by wyświetlić nam swoją treść. Warto także na stałe zainstalować aplikację antywirusową, taką jak AVG, Avast czy Kaspersky.

SMS premium

W niektórych przypadkach korzystanie z usług SMS premium może skutkować nie tylko otrzymywanie częstych, drogich wiadomości SMS, na przykład z horoskopem. Niekiedy zdarza się, że nasz numer również wysyła SMS na płatne numery, bez naszej wiedzy. Z takich usług powinniśmy jak najszybciej zrezygnować. Opłaty za nie będą różnić się w zależności od lokalizacji numeru telefonu, na który wysyłane są wiadomości. Jeśli będzie on krajowy, straty nie powinny być tak duże. Jednak w przypadku numerów zagranicznych możemy zapłacić o wiele więcej. Wszelkie usługi premium możemy wyłączyć, kontaktując się z operatorem naszej sieci komórkowej. Można zrobić to na przykład dzwoniąc na infolinię.

Kiedy nie ma powodu obaw?

2. Co robić, gdy telefon sam wysyła SMS-y?

Jeśli w skrzynce nadawczej naszego telefonu zauważyliśmy wiadomości SMS wysyłane na numery takie, jak 732100230, 732232984, 732232986 czy 732232988, nie musimy się martwić. Dotyczą one weryfikacji konta Google. Na metodę tę najwidoczniej wcześniej wyraziliśmy zgodę. Google przesyła nam wiadomości bezpłatnie, jednak te wysyłane przez nasz smartfon liczone są zgodnie ze stawką operatora. Ponieważ jednak wiadomości te przesyłane są na numery krajowe, bardzo prawdopodobne jest to, że nasz operator traktuje je albo jako bezpłatne, albo liczy je zgodnie z najniższą stawką. Podobne wiadomości nasz smartfon może wysyłać w celu przeprowadzania innych weryfikacji, na przykład bankowych.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.