Co robić, gdy telefon zawiesza się na logo podczas włączania?

Czasami telefony z Androidem zawieszają się na logo podczas włączania. Sytuacja ta nie zdarza się zbyt często, dlatego może zaskoczyć użytkownika smartfona. Zanim założymy najczarniejszy scenariusz, warto spróbować kilku sprawdzonych sposobów na uporanie się z problemem. Poniżej przedstawiamy, które z nich warto przetestować na samym początku, a także proponujemy ewentualne dalsze kroki.

Uruchom telefon ponownie

Wyłączenie i ponowne włączenie telefonu po tym, jak zawiesił się on podczas wyświetlania logo, to absolutna podstawa, od której powinniśmy zacząć. Należy wcisnąć i przytrzymać przycisk zasilania smartfona tak długo, aż ekran stanie się czarny. Następnie odczekajmy kilka minut i dopiero włączmy ponownie telefon, również korzystając z przycisku zasilania.

1. Co robić, gdy telefon zawiesza się na logo podczas włączania?

Posiadacze smartfonów starszych generacji, mogą pokusić się o wyjęcie baterii z telefonu na czas jego wyłączenia – o ile to możliwe. Jeżeli jednak baterię skrywa jednobryłowa obudowa, zrezygnujmy z tego kroku.

Zadbaj o kopię zapasową swoich danych

Jeśli telefon w dalszym ciągu zawiesza się na logo podczas włączania, niemal jednoznacznie wskazuje to na problem z oprogramowaniem. To z kolei może oznaczać, że smartfon nie zapisuje w prawidłowy sposób ważnych danych i informacji. Zanim zatem zaczniemy wypróbowywać kolejne metody naprawy działania telefonu, warto zadbać o kopię danych. Dotyczy to zarówno skopiowania pamiątkowych zdjęć, jak i na przykład kontaktów, notatek czy wiadomości. Najwygodniejsze rozwiązanie stanowi synchronizacja danych z kontem Google. Dokonamy jej, przechodząc do ustawień telefonu, a następnie wybierając podkategorię użytkownicy i konta, w której zaznaczyć należy opcję autosynchronizacji danych.

Włącz smartfon w trybie awaryjnym

2. Co robić, gdy telefon zawiesza się na logo podczas włączania?

Większość telefonów pracujących w systemie operacyjnym Android posiada funkcję trybu awaryjnego. Pozwala ona na uruchomienie urządzenia bez dodatkowych aplikacji, korzystając jedynie z ustawień fabrycznych. Warto skorzystać z uruchamiania w trybie awaryjnym, jeżeli telefon zawiesza się na logo podczas włączania. Jeśli do zawieszenia dochodzi na skutek wadliwego działania jednej z aplikacji, w trybie awaryjnym zostanie ona wyłączona. Zyskamy wtedy możliwość także jej odinstalowania. Co jednak najważniejsze, korzystanie z trybu awaryjnego nie wiąże się z utratą jakichkolwiek danych.

Aby włączyć smartfon w trybie awaryjnym, należy podczas normalnego uruchamiania telefonu przytrzymać przycisk zmniejszania głośności. Z kolei, by wyjść z trybu awaryjnego, wystarczy jedynie ponownie uruchomić smartfon.

Przywróć telefon do ustawień fabrycznych

Najbardziej radykalne rozwiązanie w sytuacji, gdy telefon zawiesza się na logo podczas włączania, stanowi przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Przed wykonaniem tego kroku koniecznie należy zrobić wcześniej wspomnianą kopię zapasową danych. Reset telefonu do ustawień fabrycznych oznacza bowiem usunięcie z jego pamięci wszelkich zbędnych plików i informacji.

Po zresetowaniu na telefonie będą znajdować się wyłącznie fabrycznie zainstalowane aplikacje. Konieczne będzie ponowne logowanie do konta Google i ponowne pobieranie wcześniej używanych aplikacji, a następnie logowanie się do nich. Warto dać smartfonowi niezbędny czas także na aktualizację oprogramowania. Jeżeli posiadamy urządzenie starszej generacji, może ono potrzebować nawet od 24 do 48 godzin na pełne zaktualizowanie. W tym czasie nie zapomnijmy o podpięciu go do ładowarki, ponieważ bateria będzie zużywać się znacznie szybciej niż w stanie bezczynności. Smartfon będzie musiał mieć także stały dostęp do połączenia Wi-Fi.

Żeby przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, należy przejść do jego głównych ustawień, a następnie wybrać podkategorię System i aktualizacje. Znajdziemy w niej opcję o nazwie „Resetowanie” – po kliknięciu w nią możemy przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.

Skorzystaj z okresu gwarancyjnego

W sytuacji, gdy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych nie przyniosło pożądanych efektów, kolejnym krokiem powinno być złożenie reklamacji u producenta urządzenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zwykle problem zawieszania się na logo podczas włączania zwykle dotyczy smartfonów starych generacji, których okres gwarancyjny upłynął już dawno temu.

Reset oprogramowania

Kolejny krok w momencie, gdy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych nie poskutkowało, a my nie możemy skorzystać z okresu gwarancyjnego, stanowi gruntowny reset oprogramowania smartfona. Najlepiej w tym celu udać się z telefonem do serwisu naprawy GSM, zdając się na wiedzę i doświadczenie pracujących w nim specjalistów. Oczywiście możemy spróbować wykonać reset oprogramowania także na własną rękę.

Najprostszą formę resetu oprogramowania w Androidzie stanowi po prostu jego aktualizacja. Zwykle smartfon automatycznie pobiera najnowsze wersje systemu, jeśli ma połączenie z internetem. Jednak w sytuacji, gdy wyłączyliśmy taką opcję, może on korzystać z przestarzałego oprogramowania. Warto zatem upewnić się co do sytuacji, przechodząc do ustawień systemu i aktualizacji, a następnie wybierając kategorię aktualizacja oprogramowania. Reset oprogramowania, który wymaga najwięcej wiedzy technicznej, dotyczy pobrania preferowanej wersji Androida na komputer i to poprzez niego zainstalowania go w smartfonie.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.