Co robić, jeśli po zresetowaniu smartfona nie pamiętam konta Google?

Po przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych chcemy mieć szybki i łatwy dostęp do wcześniej używanych aplikacji. Nasze konto Google jest także zsynchronizowane z wieloma usługami i ustawieniami. Co jednak zrobić, gdy po zresetowaniu smartfona nie pamiętamy loginu i hasła do naszego starego konta Google?

Login i hasło do konta Google

1. Co robić, jeśli po zresetowaniu smartfona nie pamiętam konta Google?

Każdy posiadacz konta Google w swoim smartfonie do jego rejestracji musiał użyć adresu mailowego zarejestrowanego w bezpłatnym serwisie webmailowym Gmail. Oprócz loginu do konta nadał również hasło. Wielu użytkowników, którzy na co dzień nie korzystają z poczty Gmail, może jednak z czasem zapomnieć swój login i hasło do konta Google. Po zresetowaniu smartfona lub jego zmiany na nowy model stajemy zatem przed sporą zagwozdką – jak zalogować się na stare konto?

Sporą pomocą w przypomnieniu sobie loginu i hasła do konta Google okazują się zabezpieczenia gwarantowane przez amerykańskiego giganta usług w chmurze. Można przykładowo skorzystać z opcji przypomnienia hasła. Co prawda, do tego wymagany jest nasz login, ale jeśli nie bazuje on na zupełnie przypadkowym ciągu znaków, warto wypróbować kilka najbardziej prawdopodobnych. Jednak nawet w sytuacji, gdy nie pamiętamy loginu, nie pozostajemy bez rozwiązania.

Przypomnienie maila do konta Google

Aby przypomnieć sobie login do konta Google, najlepiej otworzyć pocztę Gmail w przeglądarce, na przykład na komputerze czy laptopie. Przechodzimy do opcji logowania, gdzie należy wpisać adres mailowy. Pod polem do wpisywania znajduje się jednak informacja „Nie pamiętasz adresu?”. Klikamy w nią i przechodzimy do podstrony, w której możemy wpisać numer telefonu przypisany do naszego adresu mailowego lub pomocniczy adres e-mail powiązany z kontem.

Po wpisaniu numeru telefonu lub adresu e-mail klikamy „Dalej”. Kolejny krok to wpisanie naszego imienia i nazwiska. Gdy je zatwierdzimy, kod weryfikacyjny powinien zostać przesłany w wiadomości mailowej na pomocniczy adres e-mail lub SMS-em na nasz numer telefonu. W drugim przypadku należy zadbać o to, by smartfon był włączony i mógł odbierać połączenia oraz wiadomości. Po otrzymaniu kodu weryfikacyjnego wpisujemy go w kolejne pole i zatwierdzamy. Wyświetli się lista pasujących nazw użytkownika, z których możemy wybrać naszą.

Przypominanie hasła do konta Google

Po przypomnieniu sobie adresu mailowego do naszego konta Google potrzebujemy jeszcze hasła, na szczęście jego uzyskanie jest znacznie prostsze. Kolejny raz udajemy się do poczty Gmail w przeglądarce na naszym komputerze lub laptopie i wybieramy opcję logowania. Wpisujemy przypomniany wcześniej adres mailowy i klikamy „Dalej”. Pod polem do wpisywania hasła znajduje się opcja „Nie pamiętasz hasła?” – wybieramy ją. Zostajemy poproszeni o to, aby wpisać ostatnie używane hasło, jakie pamiętamy. Jeżeli nie pamiętamy hasła wcale, wybieramy opcję „Wypróbuj inny sposób”. W tej sytuacji Gmail zapyta nas, czy mamy przy sobie telefon, na którym wcześniej korzystaliśmy z naszego konta Google. Jeżeli mamy do niego dostęp, możemy kliknąć „Tak”. Wówczas na nasz smartfon zostanie wysłane powiadomienie, dzięki któremu będziemy mogli odzyskać hasło.

Jeśli zmieniliśmy smartfon na nowy, nie będziemy mogli skorzystać z wymienionej wyżej opcji. Kolejny raz wybieramy wtedy „Wypróbuj inny sposób”. Google umożliwia przesłanie kodu weryfikacyjnego na numer przypisany do konta Gmail. Możemy wysłać go na nasz numer telefonu poprzez SMS lub połączenie telefoniczne. Otrzymanie kodu będzie nas upoważniać do ustalenia nowego hasła.

Możemy jednak wybrać także opcję „Nie mam przy sobie telefonu”. W takiej sytuacji kod weryfikacyjny zostanie przesłany na wcześniej ustawiony, pomocniczy adres e-mail. W sytuacji, gdy nie ustawiliśmy pomocniczego adresu e-mail, możemy skorzystać z alternatywy „Wypróbuj inny sposób” i podać nowy adres mailowy, pod którym można się z nami skontaktować. Niestety ta ostatnia opcja nie zawsze okazuje się skuteczna, może również wiązać się z odpowiadaniem na dodatkowe pytania.

Zapisz dane do konta Google przed resetem smartfona

2. Co robić, jeśli po zresetowaniu smartfona nie pamiętam konta Google?

Na przyszłość warto pamiętać o tym, by przed resetowaniem smartfona zapisać swoje dane do konta Google. Możemy znaleźć je, otwierając aplikację Gmail lub Google Play. Do logowania powinniśmy wykorzystywać podobny login i hasło, jaki mamy ustawiony do innych skrzynek pocztowych. Używajmy prawdziwego imienia i nazwiska, a także pozostałych informacji na nasz temat. Gdybyśmy jednak mieli w przyszłości zapomnieć nasze dane do logowania, zadbajmy o to, by nasze konto Google zostało połączone z naszym numerem telefonu lub pomocniczym adresem mailowym.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.