Co to jest Cyborg Unplug i w czym nam pomoże?

W dobie wszechobecnego dostępu do sieci i szeregu gadżetów elektronicznych synchronizowanych bezprzewodowo zdawać by się mogło, iż ludzkość powinna skupiać się na uzyskiwaniu potężniejszych, bardziej wydajnych przekaźników sygnału. Jednak Cyborg Unplug jest całkowitą odwrotnością tej koncepcji, stanowi swoisty anty-router, wygłuszający działanie urządzeń w swoim zasięgu. Pytanie brzmi – po co to, komu i do czego mielibyśmy go używać?

Cyborg Unplug

fot. theverge.com

Dzięki miniaturyzacji i dostępności nowoczesnej technologii, niezwykle popularne stały się urządzenia zwane dronami. Są to zwykle niewielkie, zdalnie sterowane jednostki latające wyposażone w kamerę. W większości wypadków służą zabawie, czy filmowaniu trudno dostępnych miejsc. Niestety, równie często służą do szpiegowania i utrudniania życia sąsiadom. Bywa to szczególnie uciążliwe, gdyż duży zasięg uniemożliwia zidentyfikowanie właściciela maszyny, który z daleka uprzykrza nam życie. Nawet jeśli pilot drona nie ma złych zamiarów, to i tak narusza naszą prywatność, a wiele osób, nie tylko różnego rodzaju celebrytów, zbyt wysoko ceni sobie poufność życia osobistego. W takiej sytuacji właśnie Cyborg Unplug będzie nam niezwykle pomocny. Jego zdolność zakłócania komunikacji bezprzewodowej sprawi w takiej sytuacji, że kamera drona przestanie działać, a pilot szybko nauczy się omijać nasz teren w obawie przed uszkodzeniem maszyny – brzęczący powietrzny intruz przestaje być utrapieniem.

Choć w Polsce Google Glasses i podobne im urządzenia nie są jeszcze zbyt popularne – za oceanem potrafią stanowić niemałe utrapienie. Dzięki zdolności błyskawicznego i dyskretnego robienia zdjęć powodują sporo kontrowersji u osób ceniących sobie własną prywatność. Z tego powodu urządzenie zakłócające działanie tego typu gadżetów spotyka się tam z olbrzymim zainteresowaniem. Tym bardziej że na zbliżonej zasadzie jest w stanie blokować wysyłkę danych z podobnych urządzeń szpiegowskich, takich jak miniaturowe ukryte kamery, czy mikrofony.

Google Glasses

fot. loadthegame.com

Urządzenie może też być wykorzystane na przykład w szkołach, czy innych instytucjach edukacyjnych – odcinając słuchaczom dostęp do Internetu na czas zajęć, czy egzaminu. Dzięki specjalnym nakładkom możemy zaprogramować Cyborg Unplug do blokowania tylko określonych typów urządzeń – zatem sprzęt należący do wykładowcy będzie w takiej sytuacji działał bez zarzutu.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY XATAKA.COM.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (29)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.