Co to jest spam w telefonie?

Komórkowy spam staje się coraz częstszym i bardziej dokuczliwym zjawiskiem. Jednocześnie wielu posiadaczy smartfonów wciąż nie wie, w jaki sposób prawidłowo się z nim obchodzić. Co więcej, niektórych nadal dziwi, co to jest spam w telefonie, gdy widzą taką informację przy przychodzącym połączeniu albo nowej wiadomości w skrzynce odbiorczej. Poniżej postaramy się zatem wyjaśnić wszystko od podstaw.

Spam w telefonie – na czym dokładnie polega?

Spam to anglojęzyczne określenie na niechciane wiadomości elektroniczne. Zwykle są to masowo rozsyłane komunikaty o identycznej treści, które zachęcają do zakupu, informują o promocjach, rabatach lub możliwości zapisania się do subskrypcji czy newslettera. Nie ma w tym nic złego, jeżeli wcześniej wyraziło się zgodę na wykorzystywanie swojego numeru telefonu „w celach marketingowych”. Gorzej, jeśli nadawca korzysta z bazy danych, w której numer telefonu znalazł się bez wiedzy swojego właściciela. Chociaż wcześniej określenie spam dotyczyło w głównej mierze wiadomości e-mail, dziś równie często używane jest w przypadku SMS-ów czy nawet połączeń przychodzących w telefonie. Ich masowy napływ w dłuższej perspektywie czasu jest irytujący. Nikt przecież nie lubi odbierać dziesiątego telefonu od telemarketera lub stale musieć usuwać reklamy ze swojej skrzynki odbiorczej, żeby zrobić miejsce na wartościowe SMS-y. Co więcej, spam w telefonie może być również niebezpieczny.

Zagrożenia związane ze spamem

1. Co to jest spam w telefonie?

Osoby, które jeszcze nie wiedzą, co to jest spam w telefonie, są szczególnie narażone na cyberprzestępstwa. Oprócz błahych wiadomości marketingowych spam może przybierać formę stanowiącą realne zagrożenie dla użytkowników smartfonów. Jego nadawcy działają niezgodnie z prawem, najczęściej próbując wprowadzić w błąd odbiorców swoich komunikatów. W tym celu między innymi przesyłają w wiadomościach linki do niebezpiecznych stron lub próbują podczas rozmowy wyłudzić osobiste dane, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego czy też nawet numer karty kredytowej z numerem PIN albo login i hasło do bankowości elektronicznej. Pozyskane w taki sposób dane mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy lub zaciągnięcia pożyczki na czyjeś dane. W spamerskich wiadomościach mogą być załączane także szkodliwe pliki zawierające złośliwe oprogramowanie, na przykład wirusy albo programy szpiegujące. Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na SMS-y w formie spamu, ponieważ może to stanowić aktywację drogiej subskrypcji, na przykład usługi, która polega na wysyłaniu SMS-ów z prognozą pogody.

Jak rozpoznać groźny spam w telefonie?

Nie wszystkie modele smartfonów automatycznie przechwytują spam – taka opcja dotyczy w szczególności nowych modeli pracujących na aktualnej wersji systemu operacyjnego. Bez względu na rodzaj smartfona czasem każdy napotyka tego rodzaju wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej lub odbiera połączenia telefoniczne od podejrzanych numerów. Mamy zatem kilka przydatnych wskazówek dla osób, które nie są pewne, co to jest spam w telefonie. Najczęściej nadawca spamu próbuje wyłudzić środki finansowe albo poufne informacje na temat danych odbiorcy, fałszując konieczność uregulowania zaległej faktury lub różnego rodzaju postępowanie egzekucyjne. Należy ignorować takie wiadomości, ponieważ SMS-y nigdy nie stanowią formy komunikacji w tego rodzaju przypadkach. Często odbiorcy są także nakłaniani do klikania w podejrzane linki lub podawanie danych poprzez otrzymanie informacji o wygranej w loterii. W tym przypadku również nie należy wierzyć w nagłą, niespodziewaną nagrodę za udział w konkursie, w którym nigdy nie brało się udziału.

Gdzie jest spam w telefonie?

Jak sprawdzić spam w telefonie? Istnieje kilka sposobów, jednak w pierwszej kolejności należy upewnić się, gdzie dokładnie on się znajduje. Zwykle wiadomości zakwalifikowane prze smartfon jako spam są automatycznie blokowane i nie otrzymuje się o nich powiadomień. Czasem jednak aplikacje działają na wyrost – mogą ukrywać wiadomości, z których chce się skorzystać, na przykład SMS-y informujące o promocjach od sklepu, w którym na co dzień robimy zakupy. W takiej sytuacji, żeby sprawdzić spam w telefonie, należy otworzyć aplikację wiadomości, w której wyświetlane są wszystkie SMS-y i MMS-y. Zależnie do marki telefonu i jego interfejsu dojście do spamu może się różnić. Zwykle jednak należy rozwinąć dodatkowe opcje, oznaczone w rogu ekranu na przykład jako trzy kropki albo zębatka ustawień. Z rozwijanej listy trzeba wybrać kategorię „spam i zablokowane”. W tej zakładce zbierane są wszystkie wiadomości zakwalifikowane jako spam. Można swobodnie je przeglądać.

Podejrzenie spamu telefon co to znaczy?

Dla właścicieli smartfonów, którzy nie wiedzą co to jest spam w telefonie, szczególnie niepokojący może okazać się komunikat o treści „Podejrzenie spamu” przy połączeniu przychodzącym. Dotyczy on smartfonów z systemem operacyjnym Android, które korzystają z funkcji o nazwie „ID rozmówcy i ochrona przed spamem”. Jeżeli podczas połączenia przychodzącego Twój smartfon wyświetla podejrzenie spamu, oznacza to, że wskazany numer telefonu był wcześniej zgłaszany przez innych użytkowników smartfonów jako niepożądany. W najlepszym przypadku możesz spodziewać się, że dzwoni telemarketer, a w najgorszym, że będzie to próba oszustwa lub wyłudzenia. Z tego powodu najlepiej nie odbierać takich połączeń i od razu zablokować podejrzany numer. Oszczędzisz w ten sposób swój czas i nerwy.

Jak zablokować spam w telefonie?

Jeżeli w ostatnim czasie otrzymujesz dużo wiadomości ze spamem, nie ma na co czekać. Osoby, które mają taką możliwość, powinny włączyć blokowanie tego rodzaju SMS-ów. Możesz wykorzystać w tym celu płatną aplikację, na przykład SMS Spam Manager lub posłużyć się ustawieniami swojego smartfona. Pozwoli to na automatyczne filtrowanie wiadomości tekstowych, żeby wyświetlały się SMS-y wyłącznie od zaufanych nadawców. Zależnie od wyboru aplikacji oraz posiadanego systemu operacyjnego i interfejsu w telefonie, możesz nie tylko korzystać z gotowych reguł filtrowania, ale także tworzyć własne, na przykład ograniczając wyświetlanie SMS-ów wyłącznie do zaufanego grona nadawców z książki telefonicznej.

Gdy masz już w skrzynce odbiorczej wiadomość, którą uznajesz za spam, przytrzymaj na niej palec, aż wyświetlą się ustawienia: możliwość przypięcia, usunięcia, przekazania i trzy kropki. Stuknij ikonkę trzech kropek, a następnie wybierz opcję „Zablokuj”. Od teraz nie będziesz otrzymywać kolejnych SMS-ów od tego nadawcy. Podobnie możesz zrobić z numerem telefonu znajdującym się na liście połączeń. Jeżeli jednak w przyszłości będziesz chcieć odblokować taki kontakt, odszukaj w ustawieniach wiadomości lub spisie połączeń zakładkę o nazwie „Spam i zablokowane” lub podobnej, a następnie usuń z niej wybraną pozycję.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.