Co znaczy „edytuj” w telefonie?

Według Słownika Języka Polskiego edytowanie to poddawanie tekstu edycji. Opcja „edytuj” w telefonie może odnosić się jednak nie tylko do tekstu, ale również innych treści, na przykład zdjęć. Smartfony dają szerokie możliwości edycyjne – szczególnie te pracujące w systemie operacyjnym Android. Poniżej wymieniam kilka najczęstszych możliwości edytowania w telefonie, o których warto wiedzieć.

Edytuj w kontaktach

1. Co znaczy „edytuj” w telefonie?

Powszechnie wykorzystywana opcja edycji dotyczy oczywiście kontaktów w telefonie. Jeśli ktoś z Twoich bliskich zmieni numer, możesz łatwo go zaktualizować bez konieczności tworzenia nowego kontaktu. Ponadto dzięki edycji masz również możliwość zmiany nazwy kontaktu, możesz przypisać do niego zdjęcie i inne dane, na przykład adres e-mail, specjalny dzwonek czy pseudonim. Ja lubię dodawać zdjęcia do kontaktów z numerami moich bliskich. Dzięki temu od razu wiem, kto dzwoni.

1. Otwórz aplikację Telefon. Na ogół to symbol zielonej słuchawki w lewym dolnym rogu wyświetlacza.

2. Wybierz opcję kontakty na dole ekranu.

3. Stuknij wybrany przez siebie kontakt.

4. Wybierz opcję Edytuj.

5. Teraz możesz zmienić wybrane przez siebie dane.

6. Po zakończonej edycji zatwierdź zmiany, stukając Zapisz lub w symbol odhaczenia w rogu ekranu.

Edytuj w notatkach

Opcja edytowania przydaje się wszystkim osobom, które korzystają z notatek w telefonie. Ja korzystam z aplikacji Notatki Keep od Google, ponieważ mogę łatwo synchronizować je pomiędzy różnymi urządzeniami. W ich przypadku nie musisz specjalnie wybierać Edytuj, by dopisywać albo zmieniać treści. Wystarczy, że stukniesz określoną notatkę i od razu jesteś w trybie edytowania. Analogicznie notatki te nie wymagają zapisywania – aktualizują się automatycznie po zamknięciu. Specjalnie podaję ten przykład, ponieważ jak widać nie wszystkie aplikacje wyszczególniają edytowanie w oczywisty sposób.

Edytuj w kalendarzu

2. Co znaczy „edytuj” w telefonie?

Dla osób lubiących zapisywać różne nadchodzące wydarzenia w kalendarzu opcja Edytuj może okazać się bardzo wygodna. Dzięki temu możesz zadbać o swoją organizację i unikniesz pomyłek w planowaniu nadchodzących dni. Przykładowo jeśli zmieni się data i godzina Twojej wizyty u stomatologa, możesz łatwo zedytować ją w aplikacji kalendarza, dzięki czemu przypomni Ci o niej we właściwym czasie.

1. Otwórz aplikację Kalendarz na swoim telefonie.

2. Stuknij wybraną przez siebie datę z już zapisanym wydarzeniem.

3. Wybierz opcję Edytuj w rogu wyświetlacza.

4. Teraz możesz zmienić nazwę wydarzenia, jego godzinę, lokalizację oraz opcje powiadomień.

5. Zatwierdź zmiany, stukając Zapisz w rogu ekranu.

Edytuj w listach zakupów

Kolejny przykład przydatnego edytowania w smartfonie to oczywiście listy zakupów. Warto z nich korzystać, jeśli lubisz robić duże zakupy bez zapominania o potrzebnych produktach. Ja przykładowo używam aplikacji Listonic, w której tworzę kilka list dla różnych sklepów, między innymi supermarketów i drogerii. Ich regularne edytowanie jest niezbędne dla właściwej organizacji.

1. Otwórz aplikację z listą zakupów.

2. Wybierz stworzoną przez siebie listę.

3. Przytrzymaj palec na określonym produkcie spożywczym.

4. Stuknij opcję Edytuj.

5. Możesz zmienić nazwę produktu, liczbę sztuk, dodać swoją notatkę, a nawet szacowaną cenę.

6. Zapisz zmiany.

3. Co znaczy „edytuj” w telefonie?

Edytuj w zdjęciach

W trakcie przeglądania zdjęć w galerii swojego smartfona również możesz trafić na opcję edytowania. Przekierowuje ona do podstawowych narzędzi edycji, takich jak przycinanie, filtry, dostosowywanie jasności i kontrastu, dodawanie etykiet, rysowanie, ramki czy naklejki.

1. Otwórz aplikację do przeglądania zdjęć w swoim telefonie, na przykład Zdjęcia Google.

2. Stuknij wybrane przez siebie zdjęcie.

3. Wybierz Edytuj na dole ekranu.

4. Wprowadź preferowane modyfikacje.

5. Zatwierdź, wybierając Zapisz w prawym dolnym rogu.

Symbole przypisane do opcji edytuj

Zależnie od marki i modelu smartfona, wersji jego systemu operacyjnego oraz interfejsu opcja edytowania może mieć zapis słowny albo symboliczny. Często edytowanie oznacza ikonka ołówka lub kwadratu z ołówkiem. Podobnie różny zapis opcji edytowania stosują odmienne aplikacje. Aby upewnić się, że efekty edytowania są trwałe, zawsze zatwierdzaj je poprzez opcję Zapisz lub symbol odhaczenia (zwykle widoczne w rogu ekranu). Dzięki temu unikniesz konieczności wprowadzania takich samych zmian ponownie.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.