Co zniknie po przywróceniu ustawień fabrycznych w telefonie?

Uważaj! Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie to poważna decyzja. Wystarczy kilka tapnięć, by wyczyścić smartfon ze wszystkich, gromadzonych latami danych. Co dokładnie zniknie z pamięci Twojego telefonu i w jakich sytuacjach warto wykonywać kopie zapasowe? Informacje na ten temat przedstawiam w dzisiejszym artykule.

Na czym polega przywracanie do ustawień fabrycznych w telefonie?

1. Co zniknie po przywróceniu ustawień fabrycznych w telefonie?

Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych to trwałe usunięcie z pamięci wbudowanej urządzenia wszelkich dodatkowych, nadpisanych danych. Najprościej tłumacząc – po przywróceniu do ustawień fabrycznych zawartość smartfona staje się identyczna jak w dniu jego zakupu. Zachowuje zatem swoje oryginalne aplikacje, tapety, dzwonki i ustawienia interfejsu.

Kiedy warto przywrócić telefon do ustawień fabrycznych?

Z przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych zdecydowanie warto skorzystać, jeśli smartfon ma mieć nowego właściciela. Przed sprzedażą telefonu, szczególnie obcej osobie, koniecznie pozbądź się z zawartości urządzenia swoich wszelkich osobistych danych. W końcu na pewno nie chcesz, by czytano Twoje prywatne wiadomości SMS-owe, oglądano zdjęcia czy zapoznawano się z historią przeglądarki. Na tym zresztą nie koniec – wiele osób ma zapisane na telefonie poufne loginy i hasła, na przykład do aplikacji bankowych. Z takich samych względów do ustawień fabrycznych należy przywrócić smartfon przeznaczony do utylizacji.

Przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych jako recepta na problemy z urządzeniem

Reset smartfona do ustawień fabrycznych to zwykle ostatnia deska ratunku, gdy z telefonem dzieje się coś niedobrego i zawiodły wszelkie inne metody. Popularny przykład to oczywiście zapomniane hasło do odblokowania smartfona, które uniemożliwia normalne korzystanie z urządzenia. Wiele osób decyduje się również na przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, gdy podejrzewa wirus w jego oprogramowaniu lub zainstalowało wadliwą aktualizację systemu.

2. Co zniknie po przywróceniu ustawień fabrycznych w telefonie?

Co dokładnie znika po przywróceniu ustawień fabrycznych?

Jak już wcześniej wspomniałem, smartfon przywrócony do ustawień fabrycznych traci wszystkie dane, których pierwotnie nie było na urządzeniu. Z tego powodu w miarę możliwości warto wykonywać regularne kopie zapasowe telefonu, które są zapisywane w chmurze, na przykład na wirtualnym dysku Google albo w aplikacji iTunes. W przeciwnym wypadku stracisz:

1. Zdjęcia i filmy – wszystkie zdjęcia i filmy zapisane w pamięci wewnętrznej Twojego smartfona zostaną trwale usunięte. Ponieważ na ogół biblioteki multimediów zajmują dużo miejsca w chmurze, ja zwykle kopiuję je na swój komputer. Jeśli jednak robisz mało zdjęć, spokojnie możesz przesłać je na wirtualny dysk.

2. Dokumenty tekstowe – zapisane pliki PDF, utworzone przez Ciebie notatki i inne dokumenty również znikną ze smartfona przywróconego do ustawień fabrycznych. Oczywiście nie dotyczy to dokumentów zapisanych na zewnętrznej karcie pamięci.

3. Pliki muzyczne – jeśli masz swój ulubiony dzwonek, upewnij się, że pierwotnie znajdował się on telefonie. Jeśli dzwonek pobrano później, lepiej skopiuj go przed przywróceniem ustawień fabrycznych.

4. Wiadomości SMS i MMS – to często nostalgiczna część naszej korespondencji, na przykład pierwsze wiadomości wymieniane z ukochaną osobą. Nierzadko SMS-y zawierają także ważne informacje biznesowe. Lepiej wykonać ich kopię zapasową przed twardym resetem smartfona.

5. Gry i aplikacje – je oczywiście zawsze możesz przywrócić, ponownie pobierając je ze sklepu Google Play czy App Store.

6. Zapisane dane logowania – na tym polega haczyk do powyższego podpunktu. Chociaż możesz przywrócić swoje ulubione aplikacje, do wielu z nich konieczne jest logowanie. Warto zatem zapisać loginy i hasła przed przywróceniem smartfona do ustawień fabrycznych.

7. Listę kontaktów – mało kto zna na pamięć numery do więcej niż kilku osób. Lista kontaktów w telefonie jest bardzo cenna, szczególnie jeśli niektóre osoby nie mają kont w mediach społecznościowych. Do 500 kontaktów możesz zapisać na swojej karcie SIM.

8. Informacje o wykonywanych połączeniach – ta z pozoru mało istotna lista niekiedy się przydaje. Pozwala ustalić chronologię zdarzeń, na przykład kiedy kontaktowaliśmy się z bankiem albo kiedy dzwoniliśmy do fryzjera.

9. Historię i dane z przeglądarki mobilnej – możesz przywrócić je, jeżeli masz włączoną synchronizację konta Google.

10. Dane z kalendarza – informacje o datach i godzinach spotkań warto zapisać. Jeśli aplikacja, z której korzystasz, wymaga logowania, możesz jednak przywrócić ważne informacje w przyszłości.

To chyba wszystko. Mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym ważnym. A może Ty masz doświadczenie z przywracaniem ustawień fabrycznych w telefonie, które na stałe pozbawiło Cię innych, cennych danych? Jeśli tak, koniecznie podziel się tym w komentarzu.

etui na telefon sprawdź

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.00 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.