Co zrobić, gdy telefon nie chce się włączyć?

Usterki to częsty i dobrze znany problem wielu użytkowników smartfonów. Telefony stały się dla nas urządzeniami niezbędnymi, z których korzystamy praktycznie bez przerwy. Dlatego też narażone są na liczne awarie. Jedna z gorszych sytuacji dla użytkownika smarfona to moment, gdy jego telefon nie reaguje na polecenia i nie chce się włączyć. Wyjaśniamy co robić w takiej sytuacji i co może być jej przyczyną.

Wyciągnięcie baterii

Zdarza się, że styki albo blaszki na akumulatorze śniedzieją i to powoduje, że telefon się nie włącza. W takiej sytuacji bardzo pomocne może okazać się wyciągnięcie baterii oraz przeczyszczenie zaśniedziałych styków łączących się z akumulatorem. Wyjęcie baterii spowoduje też pewnego rodzaju reset telefonu. Powyższa metoda przeznaczona jest wyłącznie dla smartfonów z wymienną baterią.

Sprawdzenie złącza ładowania i akcesoriów

telefon z słuchawkami

Kolejną częstą usterką, która powoduje, że telefon się nie włącza jest uszkodzenie złącza ładowania. Awarie wtyków są zazwyczaj spowodowane nieumiejętnym wyciąganiem kabla. Jeśli poruszając kablem ładowania czujemy, że jest on zbyt luźny, najprawdopodobniej to jest przyczyną problemu.

By przekonać się czy w telefonie rzeczywiście nastąpiła awaria portu, warto podłączyć urządzenie do ładowania i obserwować, czy podczas poruszania kablem na ekranie pojawia się jakakolwiek reakcja. W tym samym celu można również podłączyć telefon do komputera. Jeśli na monitorze pojawi się chmurka lub okno instalacji sterowników / oprogramowania, może to wskazywać na fakt, że awarii uległo złącze ładowania z płytką sub.

Aby wymienić wadliwy wtyk, konieczne jest rozebranie urządzenia na części. Dlatego też w przypadku wystąpienia tej usterki rekomendowana jest wizyta w serwisie.

Naprawa uszkodzonego oprogramowania

włączony telefon

Przyczyną tego, że telefon nie chce się włączyć, może być również uszkodzone oprogramowanie. Wielu producentów smartfonów udostępnia darmowe programy do samodzielnej naprawy software’u w urządzeniach. Przykładem może być firma Sony i program PC Companion lub Apple, który umożliwia odtworzenie oprogramowania poprzez iTunes. Należy jednak pamiętać, że takie działanie trwale usunie dane z naszego telefonu.

Serwis zalanego telefonu

Jeśli smartfon miał kontakt z wodą, która uszkodziła telefon i spowodowała, że urządzenie nie chce się włączyć, konieczne będzie dokładne osuszenie wszystkich podzespołów.

Przede wszystkim trzeba jak najszybciej wyciągnąć ze smartfona akumulator, a następnie karty pamięci i kartę sim i pozwolić im dokładnie wyschnąć. Jeśli ponowna próba uruchomienia urządzenia zakończy się niepowodzeniem, smartfon należy oddać do serwisu. By zapobiec tego typu usterkom w przyszłości, warto wyposażyć swój telefon w wodoszczelne etui i chronić smartfon w miejscach szczególnie narażonych na zalanie.

sprawdź wodoszczelne etui

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.