Co zrobić, gdy telefon nie widzi sieci komórkowej?

W przypadku gdy urządzenie mobilne traci połączenie z siecią komórkową, korzystanie z jego podstawowych funkcji, takich jak dzwonienie czy pisanie smsów jest niemożliwe. Co zrobić, w przypadku braku zasięgu w telefonie? Podpowiadamy!   

Brak zasięgu w telefonie czy słaby sygnał? Przekonaj się!

Spójrz na liczbę kresek w prawym rogu ekranu. Jeśli widzisz przynajmniej jedną na wskaźniku mocy sygnału, oznacza to, że telefon ma połączenie z siecią komórkową, lecz jest ono niestabilne. W takiej sytuacji przejdź do artykułu: Jak poprawić zasięg w telefonie?

Jeśli na ekranie Twojego telefonu w ogóle nie ma kresek, oznacza to kompletny brak zasięgu w telefonie. W tej sytuacji wypróbuj poniższe kroki.    

Co robić w przypadku braku sieci w telefonie? Zresetuj telefon (soft reset)

Co zrobić gdy telefon nie widzi sieci - wyłącz telefon

Pierwszą rzeczą, jaką warto wypróbować w przypadku braku zasięgu w telefonie jest soft reset. Aby go wykonać wyłącz telefon i włącz go ponownie, a następnie sprawdź, czy problem zniknął. Jeśli to nie pomogło, przejdź dalej.

Jeśli w Twoim telefonie nie ma zasięgu, sprawdź kartę SIM

Kolejnym rozwiązaniem problemu braku zasięgu w telefonie jest sprawdzenie karty SIM. Możliwe, że karta SIM nie została rozpoznana przez Twój telefon, lub została źle włożona. Sprawdź ułożenie karty SIM w slocie oraz przekonaj się, czy nie jest ona uszkodzona. Możesz to zrobić wkładając ją do innego smartfona. Jeśli usterka nie jest spowodowana przez kartę SIM, wypróbuj kolejne sposoby. 

Brak zasięgu w telefonie? Wyłącz tryb samolotowy

Co zrobić gdy telefon nie widzi sieci - wyłącz tryb samolotowy

Przyczyną braku zasięgu w telefonie może być włączony tryb samolotowy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, dezaktywuj go stukając w odpowiednią ikonę w obszarze powiadomień. Następne sprawdź czy problem został rozwiązany. 

Sprawdź z jakiej sieci korzystasz

2G, 3G, 4G czy, a może LTE? W ustawieniach telefonu w zakładce sieci>> sieć komórkowa, odszukaj funkcję “preferowany typ sieci” i wybierz ten typ sieci, z którym faktycznie współpracuje Twoje urządzenie (informację tę znajdziesz na pudełku / w instrukcji telefonu oraz uzyskasz ją od operatora).

Zaktualizuj telefon

Co zrobić gdy telefon nie widzi sieci - zaktualizuj Androida

Aktualizacje zapewniają najwyższą wydajność i naprawiają błędy oprogramowania. Zaktualizuj system urządzenia mobilnego (opcję tę znajdziesz w ustawieniach) do najnowszej wersji. 

Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie przyniosła oczekiwanego rezultatu i w dalszym ciągu borykasz się z brakiem zasięgu w telefonie, zanieś telefon do serwisu lub siedziby swojego operatora. Wykwalifikowani pracownicy z pewnością pomogą Ci naprawić usterkę. Możesz również przywrócić telefon do ustawień fabrycznych (zob. jak zresetować telefon?), lecz wiedz, że to spowoduje usunięcie wszystkich zgromadzonych plików, zdjęć i filmów.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.30 / 5.0 (5)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.