Co zrobić, gdy telefon nie widzi Wi-Fi?

W smartfonach z Androidem dosyć często występują problemy podczas łączenia się z siecią Wi-Fi. Niejednokrotnie zdarza się, że w telefonie sieć jest niewidoczna, mimo że działa poprawnie na wszystkich komputerach i laptopach w domu. Jakie są przyczyny tego problemu i jak go rozwiązać?

Dlaczego telefon nie widzi sieci Wi-Fi?

Co zrobić, gdy telefon nie widzi Wi-Fi

Jeśli nasz komputer jest podłączony do Wi-Fi i wszystko działa poprawnie, a smartfon z Androidem w ogóle nie widzi sieci, przyczyny mogą być dwie. Albo sieć jest ukryta, albo działa na standardzie sieciowym, którego nasze urządzenie mobilne nie wykrywa.

Ukryta sieć - rozwiązanie problemu

wyłączona sieć wi-fi

Każdy router posiada opcję ukrycia SSID (nazwy sieci). Gdy opcja ta jest aktywna, sieć cały czas działa, lecz nie jest widoczna dla żadnych urządzeń. Jedyną możliwością, by podłączyć się do takiej sieci w Androidzie jest ręczne wpisanie jej nazwy. W tym celu, należy przejść do “Ustawień-> Wi-Fi”, a następnie wybrać opcję “Dodaj sieć…”.

W polu “Identyfikator SSID sieci” należy wpisać nazwę swojej sieci. Nazwę można sprawdzić klikając ikonę Wi-Fi na podłączonym komputerze. Następnie wpisaną nazwę wystarczy zapisać. Jeśli sieć zostanie przez urządzenie odnaleziona, wyświetli się na liście i będzie można się do niej podłączyć.

Sieć działająca na nieobsługiwanym przez telefon standardzie - rozwiązanie

Sieci Wi-Fi mogą działać w różnych pasmach - 2,4 GHz lub 5GHz oraz w różnych standardach (802.11a/b/g/n/ac). Aby móc połączyć się z siecią telefon musi obsługiwać pasmo i standard ustawione w routerze. Starsze telefony i tablety nie obsługują nowszej technologii, więc nie połączą się z routerem uruchomionym na paśmie 5 GHz i standardzie 802.11.ac.

Aby rozwiązać ten problem trzeba skonfigurować router w taki sposób, by nadawał sieci w uniwersalnym standardzie na paśmie 2,4 GHz. By to zrobić należy zalogować się do routera z poziomu podłączonego do Wi-Fi komputera.

Jeśli nie znamy adresu IP naszego routera, powinniśmy wejść do panelu admina, kliknąć menu start w systemie Windows i wpisać “cmd”. Następnie uruchomić cmd (wiersz poleceń) z prawami administratora i wpisać komendę “ipconfig”. Adresem, który należy wpisać do przeglądarki, by wejść do panelu admina routera, będzie wartość z Default Gateway.

standard wi-fi

Po wpisaniu adresu IP do przeglądarki, należy podać login i hasło do panelu admina routera. Jeśli nie znamy danych logowania, warto wypróbować standardowe kombinacje: admin / admin lub spróbować zalogować się za pomocą samego loginu (admin). Jeśli powyższe próby zawiodą, domyślne dane logowania do routera odnajdziemy w instrukcji od routera.

Jeśli nie posiadamy instrukcji, możemy spróbować także wpisać model urządzenia (znajdujący się na spodzie lub z tyłu routera) wraz z dopiskiem “login” lub “default login” w wyszukiwarkę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odnajdziemy dane do logowania w instrukcji online do naszego routera lub w komentarzach użytkowników.

Możemy także spróbować odszukać domyślne hasło do naszego routera na stronie RouterPasswords.com. Jeśli z jakiś przyczyn domyślne hasło do naszego routera zostało zmienione np. przez dostawcę czy informatyka, konieczne będzie skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za sieć.

Po zalogowaniu się do panelu admina należy odszukać ustawienia Wi-Fi dotyczące kanałów. W zależności od marki routera interfejs i nazwy zakładek mogą się różnić. Ustawienia sieci mogą więc znajdować się w zakładkach takich jak: “Wireless Settings”, “Radio Settings” czy “Wireless-> Basic Wireless Settings”.

Opcja wyboru standardu sieciowego powinna znajdować się w zakładce Network Mode. By zmienić standard na uniwersalny, należy wybrać opcję “Mixed”. W celu zmiany częstotliwości Wi-Fi, należy odszukać zakładkę o nazwie “Radio Band” / “Channel” (w zależności od producenta routera) i wybrać opcję “2,4 GHz”. Po wprowadzeniu konfiguracji zmiany zapisujemy klikając przycisk “Save Settings”.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Wybierz jedną z powyższych ocen.