Co zrobić, gdy telefon sam dzwoni?

Niektórzy użytkownicy smartfonów borykają się z problemem samoistnego wykonywania połączeń przez ich urządzenia. Jakie działania zastosować, by rozwiązać ten uciążliwy problem?

Zresetuj oprogramowanie!

Co zrobić, gdy telefon sam dzwoni? zresetuj oprogramowanie

Samoczynne wykonywanie połączeń może być związane z błędem w oprogramowaniu telefonu. W takim przypadku należy przywrócić ustawienia fabryczne. Funkcja ta znajduje się w każdym smartfonie z Androidem. Wystarczy otworzyć Ustawienia, a następnie (w zależności od producenta) wybrać zakładkę Prywatność / System >> Ustawienia fabryczne / zresetuj. Proces przywracania oprogramowania do ustawień fabrycznych trwa od kilku do kilkunastu minut. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie dane w pamięci telefonu zostaną usunięte.  (zob. także jak zresetować telefon?).

W przypadku iPhone X i nowszych - tryb DFU

Posiadacze iPhone X i nowszych modeli Apple mogą skorzystać z innej metody – DFU. Polega ona na wgraniu nowego, czystego, oprogramowania. Aby skorzystać z DFU należy podłączyć iPhone do komputera Mac lub PC z włączonym oprogramowaniem iTunes, a następnie:

• wyłączyć telefon,

• nacisnąć i przytrzymać klawisz zasilania przez 3 sekundy,

• nacisnąć i przytrzymać przycisk zmniejszania głośności, jednocześnie trzymając klawisz zasilania (przez ok. 10 sekund),

(Jeśli pojawi się logo Apple, oznacza to, że procedura została wykonana błędnie i trzeba wykonać ją ponownie).

• po 10 sekundach puścić przycisk zasilania, (przytrzymując klawisz zmniejszania głośności jeszcze przez 5 sekund).

Oprogramowanie iTunes na komputerze wykryje sprzęt i pozwoli na wgranie nowego softu. Kolejny krok, i ostatni, to konfiguracja iPhone’a. Procedura ta na szczęście nie spowoduje usunięcia danych z telefonu.

Niestety każda generacja iPhone ma całkowicie inną procedurę uruchomienia DFU. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są na stronie producenta.

Naklej folię ochronną

Co zrobić, gdy telefon sam dzwoni? Naklej folię ochronną

Zbyt czuły wyświetlacz również może być powodem tego, że telefon wykonuje niechciane połączenia. Smartfon znajdujący się w kieszeni łatwo może się odblokować i automatycznie wybrać połączenie do pierwszych pozycji na liście. Dlatego warto zastosować szkło ochronne, które spełni dwie role. Po pierwsze sprawi, że ekran nie będzie już tak czuły na dotyk, a po drugie że wyświetlacz będzie zabezpieczony przed przypadkowym uszkodzeniem. 

Wyłącz sterowanie głosowe

Co zrobić, gdy telefon sam dzwoni? Wyłącz sterowanie głosowe

Asystent głosowy również może automatycznie wybierać połączenia. Czasami wynika to z powodu błędów w oprogramowaniu, jednak częściej asystent “podsłuchuje” użytkownika i zbyt wrażliwie reaguje na wypowiadane słowa podczas rozmowy. 

Aby wyłączyć asystenta wystarczy uruchomić aplikację Google i włączyć menu trzech kropek / więcej w prawym górnym rogu, a następnie wybrać “Ustawienia”. Tam, w sekcji “Asystent Google”, ponownie wybrać “Ustawienia” i dalej, zakładkę “Asystent” >> “Telefon”. Na tym etapie wystarczy już tylko przesunąć suwak w lewo, by dezaktywować program.

Zaktualizuj oprogramowanie, zainstaluj aktualizacje

Niektórzy użytkownicy niechętnie decydują się na zainstalowanie aktualizacji oprogramowania lub aplikacji i często odkładają to na później. Może to prowadzić do błędów i być przyczyną tego, że telefon sam wykonuje połączenia. Dlatego też wskazane jest, by regularnie instalować aktualizacje oprogramowania i aplikacji.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.