Co zrobić, gdy telefon sam się wyłącza i włącza?

Zjawiskiem, z którym niestety dość często stykają się użytkownicy urządzeń z Androidem jest samoczynne wyłączanie się i włączanie smartfonów. Przyczyną problemu jest zazwyczaj usterka oprogramowania lub sprzętu. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy co zrobić, by pozbyć się irytującej awarii.

Rozwiązywanie problemów z zasilaniem

Usterki zasilania mają częstszy związek z oprogramowaniem niż z awarią sprzętu, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić błędy software’u.

• Do zatrzymania systemu i wyłączenia telefonu może doprowadzić instalowanie kilkudziesięciu aplikacji naraz lub wystąpienie błędów podczas używania Widgetów. Jeśli podczas korzystania z danego oprogramowania pojawiły się błędy, należy usunąć problematyczną aplikację.

• Warto sprawdzić, czy dla telefonu dostępna jest najnowsza wersja oprogramowania.

• Jeśli temperatura baterii jest za wysoka (zob. dlaczego telefon się nagrzewa?) i wynosi powyżej 60 stopni, smartfon może się wyłączać. W takiej sytuacji należy wyłączyć wszystkie działające aplikacje, łącznie z tymi działającymi w tle. Następnie odczekać, aż telefon się ostudzi i sprawdzić, czy powyższe działania okazały się skuteczne. By zapobiegać nagrzewaniu się smartfona należy pamiętać, by dobrać do urządzenia odpowiednie etui z niezbędnymi wycięciami na złącza i komponenty.

*Zdjęcie pochodzi ze strony tech.wp.pl

Gdy mimo zastosowania powyższych metod usterka nadal występuje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z problemami sprzętowymi. Zasilanie zazwyczaj wyłącza się, kiedy przerwane zostanie miejsce styku baterii z telefonem. Przyczynę stanowić mogą zabrudzenia lub luzy przy zaczepach akumulatora.

W takim przypadku najskuteczniejszą metodą jest wyjęcie baterii i przeczyszczenie styków za pomocą suchej szmatki. Jeśli po ponownym uruchomieniu urządzenia problem nadal występuje, oznacza to, że telefon uległ uszkodzeniom mechanicznym (np. w wyniku uderzenia lub zalania), przez co ucierpiały podzespoły smartfona. W takiej sytuacji rekomendujemy wizytę w sprawdzonym serwisie.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.90 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.