Co zrobić, gdy telefon się zacina?

Smartfon wciąż się zawiesza? Nie jesteś w stanie swobodnie korzystać z internetu, ulubionych aplikacji, a z czasem nawet pisanie smsów staje się coraz trudniejsze? Przechwytywanie zdjęć, przechowywanie muzyki, pobieranie plików czy pamięć podręczna aplikacji powodują spowolnienie działania funkcji telefonu. Przeczytaj artykuł a dowiesz się co zrobić, aby Twój smartfon funkcjonował bez zarzutu.

Usuń niepotrzebne pliki i wiadomości

Wskutek korzystania ze smartfona, pamięć Twojego telefonu sukcesywnie się zapełnia. W ustawieniach telefonu możesz łatwo sprawdzić w jakim stopniu przestrzeń Twojego smartfona jest wypełniona i co najbardziej przyczynia się do tego stanu rzeczy. Jeśli w urządzeniu znajduje się zbyt duża ilość plików muzycznych, filmów i zdjęć, wystarczy część z nich usunąć lub przenieść na zewnętrzną kartę pamięci. W przypadku gdy nie posiadasz karty microSD, a nie chcesz usuwać zgromadzonych plików, możesz je przenieść do komputera lub przesłać na Dysk Google czy Dropbox. W ten sposób oczyścisz pamięć wewnętrzną swojego telefonu i przyspieszysz jego działanie. Niewielką ilość miejsca uzyskasz również usuwając stare wiadomości.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Jeśli problemem jest zbyt duża ilość zainstalowanych aplikacji, odinstaluj te, których już nie używasz. W przypadku gdy odinstalowane oprogramowanie będzie Ci znów potrzebne, będziesz mógł je zainstalować ponownie. W systemie Android za raz opłaconą aplikację drugi raz nie ponosi się kosztów. Możesz też wyłączyć niektóre aplikacje zainstalowane fabrycznie, które także pobierają aktualizacje i zwiększają swoje rozmiary. Jest to możliwe w ustawieniach telefonu w zakładce związanej z zarządzaniem aplikacjami. Nie wyłączaj podstawowych aplikacji smartfona, bez których telefon nie będzie działał prawidłowo. Gdy spróbujesz to zrobić pojawi się komunikat ostrzegawczy. Pamiętaj również o pobieraniu koniecznych aktualizacji. Niektóre wersje Androida umożliwiają przenoszenie poszczególnych aplikacji na kartę pamięci. Możesz sprawdzić tę opcję w ustawieniach aplikacji telefonu.

Wyczyść pamięć podręczną (pliki cache)

Pamięć podręczna to mechanizm tymczasowo przechowujący dane o ostatnio odwiedzanych stronach internetowych i używanych aplikacjach. Dzięki temu przy wtórnym odwiedzaniu witryn strony ładują się szybciej, a aplikacje działają płynniej. W krótkiej perspektywie czasu mechanizm sprawdza się świetnie, jednak przy dłuższym użytkowaniu zaczyna zajmować dużo miejsca i zawodzi. Dlatego też tak istotne jest, aby co jakiś czas czyścić pamięć podręczną. Opcję usuwania plików cache znajdziesz w ustawieniach telefonu, w pozycji Pamięć.

Sprawdź kartę pamięci

W telefonach obsługujących karty microSD spowolnione działanie procesów może być spowodowane zainstalowaniem wadliwej karty pamięci. Spróbuj wyjąć lub wymienić kartę pamięci aby przekonać się czy pomoże to rozwiązać problem. Kartom microSD poświęciliśmy osobny artykuł, przyglądając się ich rodzajom i zaletom.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom Twój smartfon zacznie działać sprawniej. Zadbaj o stylowy wygląd i ochronę swojego telefonu i dobierz do niego gustowne etui.

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.