Co zrobić ze znalezionym telefonem?

Niezależnie od tego, gdzie znaleźliśmy telefon – stanowi on czyjąś własność. Zabranie znalezionej rzeczy do domu może zostać potraktowane jako przywłaszczenie. Urządzenie powinno wrócić do swojego właściciela. Jednak w jaki sposób do tego doprowadzić? Poniżej przedstawiono kilka możliwości kontaktu z posiadaczem smartfona lub przekazania telefonu w zaufane ręce. 

Spróbuj skontaktować się z właścicielem

Co zrobić ze znalezionym telefonem? kontakt z właścicielem

Aby uniknąć zbędnych formalności, a także oszczędzić właścicielowi stresu związanego ze zgubionym telefonem, możesz najpierw spróbować skontaktować się z nim na własną rękę. Jeśli telefon nie posiada blokady ekranu, sprawa jest prosta do rozwiązania. Wystarczy, że połączysz się z jednym z ostatnio wybieranych numerów telefonu i przedstawisz zaistniałą sytuację. Możesz także wybrać kontakt do zaufanej osoby właściciela, na przykład kogoś z rodziny. Zwykle rodzice są zapisywani w książce telefonicznej nie po imieniu, tylko właśnie jako „Mama” i „Tata”.

W przypadku znalezienia telefonu z zablokowanym ekranem sytuacja nieco się komplikuje. Nie ma sensu poświęcać czasu na próby odblokowania, lepiej podjąć konkretne działanie. Jeśli smartfon został znaleziony w miejscu publicznym, na przykład w kawiarni, kinie, klubie czy na uczelni, warto udać się do recepcji. Można zgłosić tam znalezienie telefonu i zostawić swoje dane kontaktowe. Być może właściciel już nas uprzedził i czeka tam na znalazcę lub podał swoje dane. Nie powinniśmy jednak wymagać od osoby pracującej na recepcji przyjęcia telefonu, ponieważ nie stanowi to jej obowiązku.

Zanieś telefon na komisariat lub do biura rzeczy znalezionych

Co zrobić ze znalezionym telefonem? kontakt z policją

Jeśli znaleźliśmy telefon i nie możemy w żaden sposób skontaktować się z jego właścicielem, musimy udać się na komisariat lub do biura rzeczy znalezionych. Dochowujemy tym samym obowiązku tzw. „uczciwego znalazcy”. Po przyjęciu oddanego smartfona dany organ powinien wydać nam stosowne poświadczenie. Będą się na nim znajdować szczegółowe dane znalazcy, takie jak imię, nazwisko, adres, opis znalezionego smartfona, a także czas i miejsce jego znalezienia. W przypadku, gdy smartfon został już zgłoszony jako utracony w wyniku przestępstwa, bardzo możliwe, że znalazca będzie musiał wziąć udział w przesłuchaniu. Nawet jeśli nie ma żadnego związku z daną sprawą.

Czym grozi przywłaszczenie telefonu?

Osoby, które zatrzymały znaleziony telefon na własność i zaczęły go używać, mogą ponieść poważne konsekwencje. Grozi im nie tylko wysoka grzywna, ale nawet kara do roku pozbawienia wolności – w zależności od wartości telefonu. Każdy smartfon posiada numer IMEI, czyli indywidualny numer identyfikacyjny. Policja może sprawdzać numer IMEI podczas rutynowej kontroli, weryfikując czy nie znajduje się on w bazie telefonów zgłoszonych jako skradzione. Prawo umożliwia również lokalizację zgubionego telefonu. Poprzez numer IMEI operator sieci komórkowej może wskazać konkretną lokalizację, z której loguje się urządzenie.

Oprócz konsekwencji prawnych oraz finansowych, warto po prostu postąpić uczciwie. Nigdy nie wiadomo, kiedy podobna sytuacja zgubienia telefonu spotka nas samych. Wówczas to my będziemy liczyć na przyzwoitego znalazcę, który nie przywłaszczy sobie naszego smartfona.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.