Czy każda karta pamięci pasuje do każdego telefonu?

Jeśli borykasz się z niewystarczającą pojemnością pamięci wewnętrznej w Twoim smartfonie, a jednocześnie posiada on slot na karty pamięci, nie ma co dłużej zwlekać – przyszedł czas na zakup własnego, zewnętrznego nośnika. Do Twojego wyboru pozostaje szereg kart pamięci o różnych pojemnościach. Czy jednak każda karta pamięci pasuje do każdego telefonu?

Jaki standard karty pamięci do telefonu?

1. Czy każda karta pamięci pasuje do każdego telefonu?

Ze względu na znacznie mniejsze wymiary od innych urządzeń elektronicznych, na przykład laptopów oraz tabletów, smartfony dysponują odpowiednio mniejszymi slotami na karty pamięci. To właśnie dla nich zaprojektowano nowy standard kart pamięci, czyli microSD. Dziś wykorzystywane są jednak już nie tylko w telefonach, ale na przykład również tabletach czy głośnikach bezprzewodowych. Wiele osób używa kart microSD także w laptopach, telewizorach czy komputerach stacjonarnych – wystarczy mieć specjalną przejściówkę-adapter ze slotem na microSD.

Różne pojemności kart pamięci

Karty microSD mają wymiary 11 x 15 x 1 mm oraz znikomą wagę. Nie oznacza to jednak, że zmieści się na nich niewiele danych. Aktualnie przekrój ich pojemności jest naprawdę imponujący. Dostępne są zarówno karty o pojemności 2-3 GB, jak i 128, 256 czy nawet 1000 GB. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę fakt, że bardzo pojemne karty pamięci nie mogą być stosowane we wszystkich smartfonach. Przed zakupem karty pamięci należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną posiadanego telefonu i zweryfikować, do jakiej pojemności może on obsługiwać karty pamięci. Przykładowo telefon nowej generacji Samsung Galaxy S20 czyta karty o pojemności do 1 TB, ale w starszych modelach o gorszej specyfikacji technicznej może być to już 128, 64 GB lub mniej.

Warto również zastanowić się nad tym, czy w naszym smartfonie na pewno potrzebna jest karta pamięci o tak dużej pojemności jak 1000 GB. Chociaż takie akcesoria są już ogólnodostępne, nadal mają bardzo wysoką cenę, często równowartą z zakupem nowego telefonu ze średniej półki cenowej. Na szczęście przeciętnemu użytkownikowi smartfona, który nie robi dużo zdjęć lub po prostu ma średniej jakości aparat fotograficzny, wystarczy mniejszy nośnik, który jest nawet kilkadziesiąt razy tańszy.

Dla lepszej orientacji co do tego, o jakiej pojemności kartę pamięci potrzebujemy, warto posłużyć się informacjami od producenta akcesorium. Sprawdźmy, ile plików jest w stanie pomieścić nośnik o danej pojemności. W ten sposób możemy przykładowo ustalić, że karta o pojemności 32 GB mieści do 4 tysięcy zdjęć wykonanych w rozdzielczości 24 Mpx lub 66 minuty filmów nakręconych w jakości 4K. To z pewnością wystarczająca pojemność dla przeciętnego użytkownika elektroniki. Z kolei osoby na co dzień zajmujące się fotografią lub nagrywaniem filmów mogą rozważyć zakup większych nośników, na przykład o pojemności 128 GB. Taka karta pamięci mieści już do 16 tysięcy zdjęć w najwyższej rozdzielczości i 264 minuty filmów 4K.

Prędkość zapisu karty pamięci

2. Czy każda karta pamięci pasuje do każdego telefonu?

Na końcowym etapie wyboru karty pamięci do telefonu warto zwrócić uwagę także na jej szybkość zapisu. Im jest ona wyższa, tym szybciej będzie można zapisywać nowe dane lub przesyłać je na inny nośnik. Może mieć to duże znacznie na przykład podczas wykonywania zdjęć w serii. Podobnie jednak jak w przypadku dużych pojemności, szybki transfer danych wiąże się z wyższą ceną karty pamięci. Na szczęście do smartfona nie potrzeba karty o zawrotnej prędkości – spokojnie wystarczy prędkość zapisu 6 MB/s. Jeśli jednak smartfon wykonuje ciężkie fotografie lub filmy w bardzo dużej rozdzielczości wskazane jest stosowanie karty pamięci do minimalnej prędkości zapisu 30 lub nawet 60 MB/s.

karty pamięci sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.