Czy smartfony zastąpią nam mózgi?

Obecny postęp technologiczny daje nam niewyobrażalne możliwości. Współcześnie mamy dostęp do wiedzy z każdej dziedziny, informacji z całego świata – wszystko jest w zasięgu kliknięcia klawisza komputera oraz telefonu. Czy istnieje zatem sens zapamiętywania informacji, skoro możemy je mieć bez wykorzystania potencjału naszych mózgów?

Zmorą w szkole były tak zwane „pamięciówki” - czyli tematy, które trzeba było po prostu zapamiętać. Wielu z nas miało problem z ich zrozumieniem, nie działały analogie, po prostu powtarzało się dany materiał, raz po raz, aż utrwalił się w głowie. Dziś wszystkie te informacje dostępne są w Internecie – nierzadko z poziomu smartfona, który stale nosimy w kieszeni. Często też dotarcie do interesującej informacji może zająć mniej czasu, niż przypomnienie jej sobie! Czemu więc w ogóle mielibyśmy coś zapamiętywać? Przecież w tym aspekcie smartfony rzeczywiście są w stanie zastąpić nam mózgi – mają niemal nieograniczony dostęp do informacji, nie zapominają, pomagają kontrolować nasz kalendarz, przypominając o istotnych spotkaniach. Dlaczego więc z tego nie korzystać?

czy smartfony zastępują pamięć

Szkoła według planu z XIX wieku, miała na celu „produkować” żołnierzy i urzędników na tyle kompetentnych, by zrozumieć rozkaz, czy rozporządzenie, jednak na tyle niesamodzielnych, by nie kwestionowali poleceń i nie zadawali pytań. Absolutną zgrozą jest fakt, iż niektórzy z nas funkcjonują jak „produkty” z przeszłości. Rozwój sztucznej inteligencji nie oznacza jednak byśmy zrezygnowali z myślenia, które często elektronika potrafi zastąpić. Wręcz odwrotnie, dobrodziejstwa elektroniki powinniśmy traktować z pewnym buforem bezpieczeństwa i dystansem. Nie chodzi tu tylko o zawodność sprzętu elektronicznego: niekompletność informacji, brak sygnału, awaria sieci, słaby zasięg, czy po prostu usterka w komputerze pozbawiałyby nas dostępu do informacji. W takich sytuacjach musimy sięgać po zasoby naszego umysłu.

Gdyby poziom naszej wiedzy zależał od tego ile pamięci posiada nasz smartfon, każda z osób z małym elektornicznym urządzeniem w kieszeni, odnosiłby wszelkie możliwe sukcesy. Prawda jest taka, że rezultaty przyniesie tylko i wyłącznie wiedza przekuta w umiejętności. Jednak by wykorzystywać informacje w praktyce, trzeba je posiadać. W tym przypadku nasz mózg okazuje się być po prostu niezastąpiony.

Warto też zauważyć, że obecnie następuje pewien przesyt informacji – jesteśmy bombardowani wiadomościami, mamy dostęp do internetu niemal 24/h, a zdolności kognitywne człowieka są niekiedy ograniczone. Efekt jest taki, że zaczynamy mieć problemy ze skupieniem uwagi, pamięcią, kojarzeniem faktów– tego typu zaburzenia można już nieomal traktować jako powszechne.

Z jednej więc strony smartfony potrafią być bardzo pomocne przy przypominaniu o pewnych wydarzeniach, czy docieraniu do istotnych informacji. Wykorzystujmy zatem ich potencjał jako dodatek, uzupełnienie tego, co już posiadamy w naszych głowach.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Wybierz jedną z powyższych ocen.