Czym jest powłoka oleofobowa? Krótki poradnik użytkownika

Czy zauważyłeś, że coraz więcej tabletów posiada dodatkową zaletę – powłokę oleofobową? Czym ona właściwie jest? Jakie korzyści możesz mieć z jej posiadania? Czy opłaca się kupić tablet lub szkło hartowane z tym udogodnieniem i dlaczego?

Pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale aktualnie powłoka oleofobowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia tabletu czy szkła ochronnego. Producenci rzadko uwzględniają ją w specyfikacji produktu, a jej znaczenie jest nieocenione! Warstwę oleofobową posiadają między innymi iPady marki Apple. Jeżeli ekran Twojego tabletu jest jeszcze w dobrym stanie, to tylko i wyłącznie dzięki tej warstwie. Powłoka przypomina nieco szkło, chociaż jest od niego znacznie odporniejsza i bardziej wytrzymała. Jej struktura jest idealnie gładka, dzięki czemu kurz, brud i inne zanieczyszczenia nie przylegają do niej na stałe.

Jakie korzyści masz z posiadania sprzętu elektronicznego z powłoką oleofobową?

 1. Zawsze czysty tablet! Powłoka oleofobowa pomaga utrzymać ekran w stanie idealnej czystości. W jaki sposób?

 • Struktura powłoki jest zdecydowanie mniej chropowata niż szkło. W efekcie tłuszcz, kurz i zabrudzenia mają mniej punktów stycznych z wyświetlaczem. Dzięki temu nie przylegają do niego tak intensywnie jak w standardowych modelach.

 • Warstwa oleofobowa doskonale chroni ekran przed drobinkami kurzu i codziennymi zanieczyszczeniami. Tablet jest wystawiony na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, ma nieustanny kontakt z patogenami. Powłoka pozwala utrzymać go w stanie zdatnym do obsługi w każdym miejscu i w każdej chwili.

 • To idealne wręcz rozwiązanie dla pedantów! Warstwa oleofobowa ma przeogromne znaczenie dla estetyki urządzenia. Jeśli wyznajesz zasadę „stan higieniczny moich urządzeń świadczy o mnie”, ta powłoka będzie dla Ciebie świetną opcją.

 • Szybko likwiduje drobne smugi i odciski palców.

 • Dzięki powłoce nie musisz korzystać z rysika!

 1. Ultrawytrzymały ekran! 

 • chroni przed trwałymi uszkodzeniami, tj. zarysowaniami i pęknięciami matrycy;

 • ma elastyczną strukturę, dzięki czemu dopasowuje się do powierzchni nacisku z zewnątrz;

 • pozwala na precyzyjne przenoszenie nacisku palców;

 • nie utrudnia sterowania urządzeniem;

 • znacznie wydłuża żywotność tabletowej matrycy.

 1. Gorilla Glass – czyli „goryle szkło”. Bardzo często występuje w duecie z powłoką oleofobową, szczególnie w przypadku droższych urządzeń. W tym przypadku imponujące są osiągi dotyczące mechanicznych właściwości sprzętu – gorilla glass jest w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkudziesięciu kilogramów. Ta opcja wytrzyma nawet umieszczenie tabletu na samym dnie torby podróżnej lub przypadkowy siad na jego ekranie.

powłoka oleofobowa
Po co powłoki ochronne?

Nie jesteś przekonany o funkcjonalności powłoki oleofobowej i innych warstw ochronnych na ekranie tabletu? Zastanawiasz się, jaki właściwie sens ma ich umieszczenie na matrycy?

 • Przy bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym matryca uległaby bardzo szybkiej eksploatacji i zabrudzeniu.

 • Czułe i delikatne ekrany typu TFT LCD czy IPS bez dodatkowej ochrony szybko uległyby zepsuciu.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.40 / 5.0 (20)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.