Czym jest sieć 5G i jak działa?

Uruchomiona w 2020 roku sieć 5G, czyli piata generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych ma w znaczący sposób zwiększyć transmisję danych oraz liczbę połączeń, poszerzając i przyspieszając swobodny przepływ danych pomiędzy urządzeniami na całym świecie. W jaki sposób działa i jakie korzyści przyniesie dla świata elektroniki?

Stopniowe wdrażanie sieci 5G na całym świecie

1. Czym jest sieć 5G i jak działa?

Sieć 5G korzysta z Radiowej Sieci Dostępowej oraz Sieci Core. Wykorzystuje zatem zarówno urządzenia bezprzewodowe, małe nadajniki komórkowe, jak i wieże transmisyjne czy systemy sieciowe wewnątrz budynków. Chociaż sieć 5G została już uruchomiona, częściowo także w Polsce, zanim osiągnie ona ogólną dostępność dla większości świata ma upłynąć jeszcze około 5 lat. Z tego powodu na samym początku sieć 5G będzie działać równolegle z siecią 4G. Z biegiem czasu większość operatorów sieci sukcesywnie będzie zastępować nią dotychczasowe połączenia 4G, aż do całkowitej ewolucji w samodzielną sieć 5G.

Czym różni się sieć 5G od sieci 4G?

2. Czym jest sieć 5G i jak działa?

Podobnie jak sieć 4G sieć 5G korzysta z energii częstotliwości danych RF do nadawania i odbierania danych z miejsc, w których ludzie korzystają z jej nadajników oraz odbiorników. Zasadnicza różnica pomiędzy siecią 5G a poprzednimi generacjami ruchomych sieci telekomunikacyjnych to czas reakcji, inaczej nazywany opóźnieniem. Oznacza to, że korzystając z sieci 5G, znacznie więcej ludzi może połączyć się z siecią przy zachowaniu jej dużej przepustowości.

W przypadku sieci 3G średnie opóźnienie w przekazie wiadomości wynosiło 100 milisekund, w sieci 4G 30 milisekund, a w przypadku sieci 5G jest to wartość około 1 milisekundy – przeskok jest zatem ogromny. W założeniu sieć 5G ma zatem pozwalać na przepływ danych do 20 Gb/s do terminala i 10 Gb/s do sieci. Otwiera to szerokie możliwości zastosowań dla nowoczesnych technologii

Na co pozwala korzystanie z sieci 5G?

Dzięki radykalnie ograniczonemu opóźnieniu sieci 5G możliwe jest łączenie się ze sobą miliardów różnych urządzeń bez większej ingerencji człowieka. Z pewnością skorzystają na tym wielkie przedsiębiorstwa. Szybciej będą mogły zachodzić m.in. procesy produkcyjne oraz przemysłowe. Dzięki doskonałej łączności pomiędzy pojazdami a systemami bezpieczeństwa szybciej i wydajniej mogą działać mogą także sieci transportowe.

Sieć 5G ma jednak atuty także dla indywidualnych użytkowników. W oparciu o sieć 5G mają powstawać całe inteligentne miasta. Dzięki niej już wkrótce może być dostępny choćby bezprzewodowy internet stacjonarny w gospodarstwach domowych, nie wspominając o błyskawicznym przesyłaniu plików do chmury.

Dlaczego warto kupować urządzenia z dostępem do sieci 5G?

3. Czym jest sieć 5G i jak działa?

Aby swobodnie korzystać z mocy przepustowych sieci 5G, należy mieć technologicznie przystosowane do jej odbioru urządzenie. Informacje na temat kompatybilności z siecią 5G znajdziesz w specyfikacji każdego telefonu, laptopa czy tabletu. Dodatkowy atut urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci 5G to ich wyższa moc obliczeniowa, która idzie w parze z szybszym czasem reakcji na przesyłane dane.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.