Darmowe programy do obróbki zdjęć na blogi i social media

Kiedy zdołamy zrobić dobre, artystyczne zdjęcie, czy uchwycić ciekawy kadr – lubimy się nim pochwalić w mediach społecznościowych. Jednak zawsze warto poddać zdjęcie obróbce, by jeszcze wzmocnić efekt. Jeśli nie zamierzamy zajmować się grafiką na co dzień, czy kupować zaawansowanych, czy profesjonalnych programów graficznych, warto zapoznać się z naszą listą darmowych programów do obróbki zdjęć.

Gimp

fot. magic-it.pl

Zdecydowanie najbardziej znanym darmowym edytorem graficznym jest Gimp. Choć w pełni darmowy, posiada rozbudowaną paletę narzędzi i może być używany również przez profesjonalistów. Pozwala nam na pracę na wielu warstwach i kanałach, ustalać ich przeźroczystość, a także całkiem wyłączyć widoczność poszczególnych warstw. Do tego do dyspozycji mamy narzędzia zmiany kontrastu, jasności, nasycenia i szereg filtrów. Program obsługuje rozszerzenia JPG, PNG, BMP oraz TIFF. Ma możliwość importowania plików PSD, charakterystycznych dla (płatnego) Photoshop'a, choć nie zawsze efekty są zadowalające. Jeśli jednak chodzi o relatywnie prostą obróbkę zdjęć na blogi, czy portale społecznościowe, to GIMP jest rewelacyjnym wyborem, dzięki któremu dokonamy wszystkich potrzebnych przeróbek

Photoscape

fot. showboxandroidapk.com

PhotoScape jest nieco uboższym programem do szybkiej, niezbyt zaawansowanej obróbki zdjęć. Ma wszystkie najpopularniejsze funkcje, które będą nam potrzebne – możliwość kadrowania, rozjaśniania i przyciemniania, zmiany kontrastu, czy manipulowania balansem bieli. Do tego oferuje szereg ciekawych filtrów, a także możliwość dodawania artystycznych ramek, czy napisów. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyczna obróbka wielu zdjęć jednocześnie – szczególnie przydatna, gdy planujemy przygotować całą serię zdjęć o podobnym charakterze.

Pixlr

fot. support.pixlr.com

Pixlr to program niezwykle ciekawy, ze względu na fakt, iż działa w… przeglądarce internetowej. Nie wymaga instalowania żadnych plików na komputerze, dzięki czemu możemy z niego korzystać praktycznie na każdym komputerze podłączonym do sieci. Jeśli więc jesteśmy na przykład u znajomego, czy rodziny i chcemy „na szybko” przygotować kilka zdjęć – Pixlr będzie naszym najlepszym przyjacielem. Program oferuje możliwość pracy na warstwach oraz szeroki wybór filtrów.

Picmonkey.com

fot. digitalcolab.com

PicMonkey to kolejny program dostępny w pełni on-line. Jest dosyć prosty w obsłudze, choć posiada spore ograniczenia. Jednak do najprostszej, szybkiej obróbki – kadrowania, zmiany nasycenia, czy do nałożenia odpowiednich filtrów – nadaje się idealnie. Pozwala też wzbogacić zdjęcie o wstążki, etykiety, strzałki, czy artystyczne napisy – więc świetnie sprawdza się przy przygotowywaniu grafik na bloga, czy Instagram.

paint.net

fot. ccm.net

W założeniu miał być alternatywą dla prostego programu Paint, jednak zyskał sporą popularność, dzięki czemu przez lata rozrósł się do dzisiejszej postaci. Paint.net obecnie sprawnie obsługuje kanały, maski, warstwy i szereg zewnętrznych pluginów. Wokół programu powstała spora społeczność, która ma wpływ na ewolucje programu – twórcy biorą sobie uwagi użytkowników do serca, dodając kolejne funkcje do aplikacji.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY MYCITY-WEB.COM. 

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (18)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.