Dlaczego iPhone X jest aż tak drogi?

iPhone X to najdroższy smartfon w historii marki Apple. Wielu użytkowników zastanawia się z czego wynika tak wysoka cena za nowego flagowca. Fani sprzętu Apple uważają, że koszt urządzenia jest spowodowany zastosowaniem przez producenta drogich podzespołów i innowacji. Przeciwnicy marki są przekonani, że cena “iksa” wynika jedynie z mody na logo w kształcie nadgryzionego jabłka. Jak jest naprawdę?

Koszt produkcji

etui na iphone

Cena iPhone’a X ustalona została na 999 dolarów. W Polsce kwota ta bliska jest 5 tysiącom złotych. Okazuje się, że cena jubileuszowego modelu może być w pewnym stopniu uzasadniona wysokimi kosztami produkcji smartfona. Te przekraczają na jeden egzemplarz równowartość 410 dolarów. Najdroższym elementem w urządzeniu jest ekran OLED Super Retina, którego koszt szacuje się na ok. 80 dolarów.

Gdy pod uwagę weźme się fakt, że na cenę smartfona złożyły się także inne czynniki, jak długotrwałe prace inżynierów oraz fundusze przeznaczone na reklamę produktu, można stwierdzić, że koszt nowego iPhone’a wcale nie jest aż taką zuchwałością.

Długowieczność

długowieczność iphonów

Sprzęt Apple w porównaniu do urządzeń konkurencji wyróżnia się tym, że znacznie dłużej zachowuje dobry poziom. Szacuje się, że ponad połowa “starych” iPhone’ów, wyprodukowanych trzy lata temu lub wcześniej, jest używana do dzisiaj.

Starsze smartfony Apple’a mimo swojego wieku są wspierane od strony systemowej i cały czas aktualizowane. Przeciętny telefon z Androidem kosztuje znacznie mniej, ale jego spadek przydatności następuje dużo szybciej.

Jeszcze jedną zaletą iPhone’ów jest to, że wolniej tracą wartość na rynku wtórnym. Jak twierdzi producent, czynniki te również mają wpływ na wycenę produktów Apple.

Cena robi prestiż

logo apple

Mimo swojej kosztowności iPhone X jest najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie. Być może to właśnie fakt, że smartfon nie jest dostępny dla każdego sprawia, że stał się obiektem pożądania, a konkurencja kopiuje design iPhone’a X bez opamiętania.

To pewne, że płacąc krocie za nowego iPhone’a X płacimy także za markę. Gdyby nowy iPhone był tańszy, prawdopodobnie nikt nie uwierzyłby w jego “emejzing” i klienci wybraliby atrakcyjniejsze cenowo produkty konkurencji. Trzeba przyznać, że Apple to geniusz reklamy i strategii marketingowej, który z wysokiej ceny swoich produktów zdołał stworzyć zaletę.

etui na telefony Apple iPhone Sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (30)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.