Dlaczego ładowarka do telefonu się nagrzewa?

Wielu użytkowników telefonów komórkowych niepokoi fakt, że ich ładowarki sieciowe nagrzewają się podczas ładowania. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy dlaczego ładowarki robią się ciepłe i w jakich przypadkach należy zachować ostrożność.

Przyczyny nagrzewania się ładowarek

ładowarka do telefonu

Ładowarka sieciowa jest źródłem zasilania dla smartfona. Ładowarka pobiera prąd z gniazdka elektrycznego znajdującego się w ścianie (zwykle 230 wolt) i przekształca go w napięcie, które może być bezpiecznie używane przez telefon komórkowy (około 5 wolt). Proces konwersji nie jest jednak w 100% wydajny i zawsze jakaś część energii pozostaje nieprzekształcona. Energia ta zamienia się w ciepło.

To właśnie sprawia, że ​​ładowarka do telefonu się nagrzewa. Można to zauważyć przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z funkcji szybkiego ładowania. Dla dobra telefonu lepiej unikać funkcji Quick Charge, ponieważ generowanie wyższego napięcia powoduje również nagrzewanie się akumulatora. O tym jak prawidłowo ładować telefon, by służył nam jak najdłużej, pisaliśmy ostatnio na naszym blogu.

To, że ładowarki do telefonów komórkowych stają się ciepłe jest więc naturalnym wynikiem konwersji napięcia. Fakt ten więc z reguły nie powinien nas niepokoić.

Kiedy nagrzewanie się ładowarki może być niebezpieczne?

telefon i ładowarka

Niekiedy zbyt mocne nagrzewanie się ładowarki sieciowej może oznaczać poważny problem elektryczny wewnątrz telefonu lub ładowarki. Jeśli ładowarka robi się tak gorąca, że nie jesteśmy w stanie jej dotknąć lub jej plastikowa obudowa zaczyna się topić, należy jak najszybciej odłączyć telefon od zasilania i wymienić ładowarkę. Warto też profilaktycznie zabrać telefon do serwisu, aby sprawdzić czy bateria w telefonie i inne podzespoły nie zostały uszkodzone.

ładowarki do telefonu sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (21)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.