Dlaczego nie mogę otworzyć pobranego pliku na telefonie?

Wielu użytkowników smartfonów ma problem ze znalezieniem pobranego pliku na telefonie w gąszczu innych danych. Jednak co w sytuacji, gdy masz już zlokalizowany plik, ale on nie chce się otworzyć? Za takim problemem może stać szereg różnych przyczyn, które postaram się przybliżyć Ci w niniejszym artykule. Wskażę również najskuteczniejsze rozwiązania w określonych sytuacjach.

Plik pobrany na telefon nie otwiera się – 3 możliwe scenariusze

Jeśli pobierasz plik na swój smartfon i nie możesz go otworzyć, istnieją 3 najbardziej prawdopodobne wytłumaczenia takiego zjawiska. Każde wymaga nieco innego postępowania z Twojej strony. Sprawdź poniższe porady na ten temat.

1. Nie masz zainstalowanej odpowiedniej aplikacji.

1. Dlaczego nie mogę otworzyć pobranego pliku na telefonie?

Każdy plik posiada określony format, który jest czytany przez odpowiednie oprogramowanie. Na ogół nie ma problemu z otwieraniem zdjęć i filmów, ponieważ każdy smartfon zawiera wbudowane aplikacje do ich obsługi. Problem może pojawić się natomiast w przypadku dokumentów zapisanych w formacie PDF, do których odczytu służą inne, specjalne aplikacje. Podobnie nie każdy telefon dysponuje fabrycznie wbudowaną aplikacją do czytania arkuszy kalkulacyjnych. W takiej sytuacji najlepiej pobrać niezbędną aplikację ze sklepu Google Play.

Poniżej wymieniam najpopularniejsze rodzaje plików i przykładowe aplikacje, jakie mogą służyć do ich odczytu:

• Zdjęcia jpg. – aplikacja Galeria albo Zdjęcia.

• Filmy mp4 – aplikacja Galeria albo Zdjęcia.

• Dźwięki mp3 – Odtwarzacz muzyki, Music Player.

• Dokumenty PDF – Adobe Acrobat Reader.

• Dokumenty docx – Mikrosoft Word: Edit Documents lub Dokumenty Google.

• Arkusze xlsx – Microsoft Excel: Spreadsheets lub Arkusze Google.

• Grafika wektorowa AI – PhotoApp, Adobe Capture.

• Grafika 3D DWG – 3D Modeling App.

• Prezentacje ppt – Microsoft PowerPoint, Prezentacje Google.

• Paczki RAR – AZIP Master, RARLAB.

2. Nie masz uprawień do wyświetlania pliku

2. Dlaczego nie mogę otworzyć pobranego pliku na telefonie?

Niektóre pliki mogą być zabezpieczone hasłem, które musisz wpisać, by uzyskać dostęp. To częsta praktyka szczególnie w przypadku paczek RAR. Z dostępem do plików czasem borykają się użytkownicy chmury. Możesz nie mieć możliwości otworzenia określonego pliku, jeśli

1. Używasz innego konta Google – uprawnienia zostały przypisane do innego konta, na które musisz się zalogować, na przykład w aplikacji Dokumenty Google.

• Stuknij w okrągły awatar swojego konta w prawym górnym rogu aplikacji.

• Wybierz opcję Dodaj kolejne konto.

• Wpisz dane do logowania, które mają niezbędne uprawnienia do pliku.

2. Właściciel pliku nie przydzielił Ci do niego uprawnień – możesz poprosić o dostęp. W odpowiedzi otrzymasz powiadomienie, gdy uprawnienia zostaną przydzielone.

3. Uszkodzony plik

3. Dlaczego nie mogę otworzyć pobranego pliku na telefonie?

• Jeśli pobrany plik nie otwiera się, istnieje prawdopodobieństwo, że został uszkodzony podczas pobierania. Może wynikać to na przykład ze słabego połączenia internetowego. W takiej sytuacji usuń niedziałający plik i spróbuj pobrać go ponownie.

• Jeżeli pobierasz plik na przykład z załącznika w skrzynce mailowej, problem może leżeć także po stronie nadawcy – być może plik uległ uszkodzeniu na etapie załączania.

• W sytuacji, gdy nie możesz otworzyć całego folderu Pobrane w swoim telefonie, najprawdopodobniej Twój smartfon ma uszkodzone pliki systemowe. W takiej sytuacji dobrze jest wykonać kopię zapasową niezbędnych danych i przywrócić ustawienia fabryczne telefonu.

Jak otworzyć na telefonie plik, który się nie otwiera?

Masz już niezbędną aplikację do otworzenia swojego pliku?

1. Wyszukaj nazwę pobranego pliku w pamięci wewnętrznej swojego smartfona.

2. Dotknij i przytrzymaj plik.

3. Stuknij ikonkę Więcej, by rozwinąć dodatkowe właściwości.

4. Wybierz opcję Otwórz w aplikacji.

5. Smartfon wyświetli Ci listę kompatybilnych aplikacji, z których możesz skorzystać do otwarcia tego pliku. Zaznacz tą, z której chcesz korzystać.

6. Zależnie od własnych preferencji skorzystaj z tej aplikacji Tylko raz lub ustaw ją na Zawsze dla wszystkich plików zapisanych w tym samym formacie.

etui na telefon sprawdź
Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.