CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

Dlaczego nie mogę zainstalować aplikacji na telefonie?

Jeden z głównych atutów posiadania smartfona stanowi możliwość korzystania na nim z szeregu aplikacji o rozmaitych funkcjach. Jeśli zatem występują problemy z ich pobieraniem oraz instalacją, jest to wyjątkowa uciążliwość. Niestety – przyczyn, z powodu których nie możesz zainstalować aplikacji na telefonie, może być naprawdę wiele.Poniżej wymieniamy te najbardziej prawdopodobne.

Sprawdź połączenie telefonu z internetem

Dlaczego nie mogę zainstalować aplikacji na telefonie?

Jeżeli nie możesz instalować aplikacji na telefonie, najpierw wyklucz te najprostsze i najbardziej błahe ewentualności. Podstawę zawsze stanowi sprawdzenie, czy wszystko w porządku z internetem w Twoim smartfonie. Do pobierania i instalacji aplikacji rekomendujemy przede wszystkim łączność Wi-Fi. Dane komórkowe są uzależnione od zasięgu Twojej sieci, a nie zawsze jest on stabilny. Upewnij się, czy smartfon jest połączony z Wi-Fi i czy ma dobry zasięg. W tym celu możesz przetestować na przykład działanie wyszukiwarki internetowej lub ładowanie się zdjęć oraz postów w mediach społecznościowych. Jeśli wszystko działa bez zarzutu, łączność internetowa prawdopodobnie nie stanowi przyczyny Twojego problemu z instalacją aplikacji.

Sprawdź, czy smartfon ma wolne miejsce na aplikację

Kolejna, najbardziej prawdopodobna przyczyna tego, że nie możesz instalować nowych aplikacji na swoim telefonie, może wynikać z ograniczonego miejsca w urządzeniu. Jeśli zostało ono już maksymalnie zagospodarowane, konieczne będzie usunięcie zbędnych plików i aplikacji, aby zrobić miejsce na nowe. W tym celu możesz przykładowo przesłać zdjęcia i filmy na chmurę lub zgrać je na inne urządzenie. Aby sprawdzić wolne miejsce w telefonie:

1. Otwórz ustawienia smartfona.

2. Wybierz kategorię Pamięć.

3. Sprawdź dostępne miejsce na urządzeniu: w jego pamięci wewnętrznej oraz karcie pamięci. Smartfon wyświetli Ci pozostałe miejsce oraz ile zajmują poszczególne dane, na przykład grafika, filmy, dźwięki, dokumenty oraz aplikacje.

4. W razie potrzeby skorzystaj z funkcji oczyszczania, aby usunąć pliki śmieci, nieużywane aplikacje, powielone pliki i inne, zbędne pliki w telefonie.

Zaktualizuj system w swoim telefonie

Masz połączenie z internetem i wolne miejsce na urządzeniu, a mimo to pobierane aplikacje się nie instalują? Taki problem może wskazywać na wadliwe działanie systemu operacyjnego. Być może została pominięta nowa aktualizacja? Sprawdź, czy Android lub iOS na Twoim urządzeniu jest dostępny w najnowszej wersji:

1. Uruchom ustawienia smartfona.

2. Odszukaj kategorię System i aktualizacje.

3. Wybierz sekcję Aktualizacja oprogramowania.

4. Skorzystaj z funkcji Sprawdź aktualizacje.

5. Jeśli telefon wyświetla informację, że oprogramowanie jest aktualne, w porządku. Jeżeli jednak jest dostępna aktualizacja, zainicjuj jej pobieranie poprzez Wi-Fi. Może zająć to trochę czasu, dlatego zadbaj o to, by smartfon był naładowany.

Upewnij się, czy dana aplikacja jest dostępna dla Twojego smartfona

Niekiedy problem z instalacją aplikacji nie leży po stronie Twojego telefonu, a samej aplikacji. Dotyczy to w szczególności oprogramowania, które nie jest uniwersalne. Być może aplikacja nie jest dostępna akurat dla Twojego modelu telefonu? Możesz łatwo to sprawdzić:

1. Otwórz Sklep Google Play lub App Store.

2. Wyszukaj aplikację, którą chcesz pobrać i zainstalować.

3. Stuknij nią, by wyświetlić kluczowe informacje na jej temat.

4. Sprawdź wymaganą wersję systemu operacyjnego oraz Zgodność.

5. Jeśli producent informuje, że aplikacja nie działa na Twoim urządzeniu, poszukaj kompatybilnej alternatywy.

Nadal nie możesz zainstalować aplikacji? Wypróbuj poniższe metody

• Spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować aplikację – jeżeli w trakcie pobierania aplikacji smartfon miał problem z internetem, mógł wkraść się błąd uniemożliwiający prawidłową instalację. Odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji może rozwiązać ten problem.

• Zamknij i uruchom ponownie Sklep Play/App Store – być może to sklep z aplikacjami działa błędnie.

• Zaktualizuj Sklep Play/App Store – za problemy w instalacji aplikacji na telefonie często odpowiada także nieaktualna wersja sklepu z aplikacjami w telefonie.

• Zamknij karty z otwartymi aplikacjami – być może pamięć podręczna Twojego smartfona jest za bardzo obciążona, aby zainicjować proces instalacji.

• Uruchom ponownie telefon – może to smartfon zawiesił się i nie działa prawidłowo?

• Wyloguj się i ponownie zaloguj na swoje konto Google – możesz zrobić to, stukając w swój awatar wyświetlany przez aplikację.

• Skorzystaj z pomocy serwisowej – jeśli obejmuje to gwarancja Twojego smartfona, przekaż telefon do autoryzowanego punktu serwisowego producenta urządzenia. Pomoże on znaleźć źródło problemów z telefonem, których nie udało Ci się ustalić na podstawie powyższych instrukcji.

etui na telefony sprawdź to!
Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.