Dlaczego telefon szybko się rozładowuje?

Zbyt szybko rozładowująca się bateria w smartfonach to bardzo częsty i uciążliwy problem zarówno dla użytkowników tańszych, jak i droższych urządzeń mobilnych. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania tego stanu rzeczy i podpowiadamy jak wydłużyć czas pracy smartfona.

Nieprawidłowe ładowanie telefonu

Problem szybko rozładowującej się baterii pojawia się zazwyczaj w urządzeniach, które są często rozładowywane oraz poddawane całonocnemu ładowaniu. Aby wydłużyć czas pracy akumulatora należy systematycznie ładować telefon i utrzymywać optymalny poziom naładowania baterii - 40-90%. Warto również korzystać z oryginalnych akcesoriów do ładowania.

Zbyt mocne podświetlenie wyświetlacza

smartfon z jasnym wyświetlaczem

Kolejną przyczyną, która powoduje, że smartfon zbyt szybko się rozładowuje i nie jest wydajny, jest niepoprawne ustawienie poziomu jasności wyświetlacza. Zbyt mocne podświetlenie ekranu powoduje szybsze wyczerpywanie się akumulatora.

Dlatego też w przypadku problemów z baterią zaleca się zmniejszenie poziomu jasności wyświetlacza. Można również włączyć opcję automatycznego ustawienia podświetlenia ekranu, dzięki czemu telefon dopasuje poziom jasności do warunków otoczenia.

Stale włączone wibracje w smartfonie

grafika telefonu z włączonymi wibracjami

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wibracje w telefonie to ogromny pożeracz energii elektrycznej. Dlatego też jeśli nie ma konieczności ciągłego korzystania z trybu cichego do informowania o połączeniach, zaleca się używanie jedynie dźwięku dzwonka i rezygnację z wibracji. Dzięki temu bateria będzie działała znacznie dłużej i efektywniej.

Nieużywane aplikacje

ikonki popularnych aplikacji w smartfonach

Niektóre aplikacje pobierają znaczną ilość energii nawet wtedy, gdy nie są używane. W ustawieniach telefonu, w panelu użycia baterii można łatwo sprawdzić, które programy najbardziej obciążają smartfona i powodują jego szybsze rozładowywanie. Warto pozamykać nieużywane aplikacje, by nie marnować energii akumulatora.

Ciągłe wyszukiwanie WiFi

ikonka wi-fi

Stałe wyszukiwanie sieci bezprzewodowej przez smartfona to kolejna, bardzo częsta przyczyna szybkiego obniżenia stopnia naładowania baterii. Funkcję wyszukiwania Wi-fi należy wyłączać, gdy nie jesteśmy w jej zasięgu i nie chcemy łączyć się z siecią.

Udostępnianie lokalizacji

udostępnianie lokalizacji przez GPS

Wiele aplikacji, takich jak między innymi nawigacja z Google Maps czy Facebook śledzą położenie użytkowników smartfonów. Gdy bateria szybko się rozładowuje warto wyłączyć lub ograniczyć udostępnianie lokalizacji, aby zaoszczędzić energię i wydłużyć okres działania smartfona.

Power banki - na ratunek słabej baterii

najlepszy power bank

Osoby, które doświadczają problemu szybko rozładowującej się baterii w swoim smartfonie, a nie chcą stosować się do powyższych ograniczeń, mogą zaopatrzyć się w nowoczesny power bank. Dzięki takiemu gadżetowi można znacznie przedłużyć żywotność baterii, a także uniezależnić się na długi czas od kontaktu.

Podczas całodniowej podróży pociągiem czy innej wycieczki można zasilić sprzęt nie martwiąc się o dostępność gniazdek. Jedyne o czym trzeba pamiętać to o wcześniejszym naładowaniu power banka.

power banki sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (26)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.