Dlaczego telefon szybko się rozładowuje?
Zbyt szybko rozładowująca się bateria w smartfonach to bardzo częsty i uciążliwy problem zarówno dla użytkowników tańszych, jak i droższych urządzeń mobilnych. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania tego stanu rzeczy i podpowiadamy jak wydłużyć czas pracy smartfona.
Nieprawidłowe ładowanie telefonu
Problem szybko rozładowującej się baterii pojawia się zazwyczaj w urządzeniach, które są często rozładowywane oraz poddawane całonocnemu ładowaniu. Aby wydłużyć czas pracy akumulatora należy systematycznie ładować telefon i utrzymywać optymalny poziom naładowania baterii - 40-90%. Warto również korzystać z oryginalnych akcesoriów do ładowania.
Zbyt mocne podświetlenie wyświetlacza
Kolejną przyczyną, która powoduje, że smartfon zbyt szybko się rozładowuje i nie jest wydajny, jest niepoprawne ustawienie poziomu jasności wyświetlacza. Zbyt mocne podświetlenie ekranu powoduje szybsze wyczerpywanie się akumulatora.
Dlatego też w przypadku problemów z baterią zaleca się zmniejszenie poziomu jasności wyświetlacza. Można również włączyć opcję automatycznego ustawienia podświetlenia ekranu, dzięki czemu telefon dopasuje poziom jasności do warunków otoczenia.
Stale włączone wibracje w smartfonie
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wibracje w telefonie to ogromny pożeracz energii elektrycznej. Dlatego też jeśli nie ma konieczności ciągłego korzystania z trybu cichego do informowania o połączeniach, zaleca się używanie jedynie dźwięku dzwonka i rezygnację z wibracji. Dzięki temu bateria będzie działała znacznie dłużej i efektywniej.
Nieużywane aplikacje
Niektóre aplikacje pobierają znaczną ilość energii nawet wtedy, gdy nie są używane. W ustawieniach telefonu, w panelu użycia baterii można łatwo sprawdzić, które programy najbardziej obciążają smartfona i powodują jego szybsze rozładowywanie. Warto pozamykać nieużywane aplikacje, by nie marnować energii akumulatora.
Ciągłe wyszukiwanie WiFi
Stałe wyszukiwanie sieci bezprzewodowej przez smartfona to kolejna, bardzo częsta przyczyna szybkiego obniżenia stopnia naładowania baterii. Funkcję wyszukiwania Wi-fi należy wyłączać, gdy nie jesteśmy w jej zasięgu i nie chcemy łączyć się z siecią.
Udostępnianie lokalizacji
Wiele aplikacji, takich jak między innymi nawigacja z Google Maps czy Facebook śledzą położenie użytkowników smartfonów. Gdy bateria szybko się rozładowuje warto wyłączyć lub ograniczyć udostępnianie lokalizacji, aby zaoszczędzić energię i wydłużyć okres działania smartfona.
Power banki - na ratunek słabej baterii
Osoby, które doświadczają problemu szybko rozładowującej się baterii w swoim smartfonie, a nie chcą stosować się do powyższych ograniczeń, mogą zaopatrzyć się w nowoczesny power bank. Dzięki takiemu gadżetowi można znacznie przedłużyć żywotność baterii, a także uniezależnić się na długi czas od kontaktu.
Podczas całodniowej podróży pociągiem czy innej wycieczki można zasilić sprzęt nie martwiąc się o dostępność gniazdek. Jedyne o czym trzeba pamiętać to o wcześniejszym naładowaniu power banka.