Dlaczego telefon wyłącza się podczas ładowania?

Wyłączanie się telefonu podczas ładowania stanowi uciążliwy problem, który uniemożliwia normalne korzystanie ze smartfona. Możemy z tego powodu na przykład przespać poranny budzik. Zwykle za wyłączanie się telefonu podczas ładowania odpowiada jego uszkodzona ładowarka. Czasem jednak przyczynę może stanowić również błędne działanie samego smartfona lub uszkodzenie gniazda zasilania.

Problemy z telefonem podczas ładowania

Czy Twój telefon wyłącza się w ciągu kilku sekund po podłączeniu do ładowarki? A może mija więcej czasu, kilka minut, a nawet godzin, i smartfon i tak się wyłącza? W takiej sytuacji należy sprawdzić kilka potencjalnych przyczyn, które mogą stać za problemem. Jeżeli nie uda nam się rozwiązać go samodzielnie, należy zasięgnąć opinii u specjalisty pracującego w serwisie gsm.

Zepsuta ładowarka

1. Dlaczego telefon wyłącza się podczas ładowania?

Najczęściej za wyłączanie się telefonu podczas ładowania odpowiada popsuta ładowarka. Uszkodzony mógł zostać na przykład jej kabel, przez co do smartfona wcale nie jest doprowadzany prąd, ładowanie jest przerywane lub też powstają zwarcia. Smartfon może nie ładować się także wtedy, gdy dobierzemy niekompatybilną ładowarkę. Dotyczy to zarówno niepasującego złącza USB, ale również nieodpowiednich parametrów ładowarki, jak napięcie i natężenie prądu. Ponieważ naprawa lub wymiana ładowarki na nową stanowią najprostsze rozwiązania, które nie ingerują w sam smartfon, najpierw powinniśmy upewnić się, czy nasz problem nie leży właśnie w ładowarce.

Uszkodzone gniazdo ładowania

2. Dlaczego telefon wyłącza się podczas ładowania?

Kolejny powód, dla którego telefon wyłącza się podczas ładowania, stanowi uszkodzone gniazdo ładowania. Innymi słowy jest to miejsce w obudowie smartfona, do którego podłączamy złącze ładowarki. Jeżeli gniazdo ładowania uległo uszkodzeniu, może:

• powodować zwarcia – nagłe zwarcie w gnieździe ładującym smartfona często prowadzi do automatycznego wyłączenia się urządzenia. Rozpoznamy je m.in. po dźwięku – gniazdo może delikatnie „trzeszczeć”, a nawet iskrzyć. Ekran telefonu może również migać, a temperatura obudowy rośnie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej odłączyć kabel ładujący i nie próbować ponownego ładowania telefonu, ponieważ może on ulec uszkodzeniu. Gniazdo ładowania wymienimy na nowe w serwisie gsm.

• nie działać – jeżeli gniazdo ładujące nie działa, bateria będzie stopniowo się rozładowywać i w końcu smartfon się wyłączy. Niedziałające gniazdo ładowania rozpoznamy po tym, że po podłączeniu smartfona do ładowarki telefon w żaden sposób nie zasygnalizuje rozpoczęcia ładowania. Jeżeli gniazdo ładowania jest uszkodzone tylko częściowo, ładowanie może być przerywane, na przykład w sytuacji, gdy kabel ładowarki zostanie lekko poruszony.

Błędna aktualizacja lub wadliwe oprogramowanie

3. Dlaczego telefon wyłącza się podczas ładowania?

Czasem za wyłączanie się telefonu w trakcie ładowania odpowiada błąd powstały w systemie operacyjnym. Jeżeli wykluczyliśmy już problem z ładowarką oraz gniazdem ładowania, możemy spróbować zrestartowania smartfona do ustawień fabrycznych (zob. także: jak zresetować telefon?). Należy mieć przy tym na uwadze, by zrobić kopię zapasową tych plików, które znajdują się w pamięci telefonu, a które jednocześnie chcemy zachować. Przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych wiąże się bowiem z całkowitym wyczyszczeniem jego pamięci wewnętrznej.

Po przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych należy dodatkowo pobrać najnowsze aktualizacje oprogramowania. Jeżeli problem z wyłączaniem się telefonu podczas ładowania nie ustępuje, powinniśmy skonsultować się z fachowcem.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.