Do czego służą czujniki w urządzeniach mobilnych?

W smartfonach coraz częściej pojawiają się skanery biometryczne, ale to nie jedyne sensory, jakie są instalowane w urządzeniach mobilnych. Często w telefonie czy tablecie znajduje się nawet kilkanaście takich komponentów. Do czego służą poszczególne czujniki? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Sensor wilgoci bardzo często jest ukryty w telefonie i zwykły użytkownik nie ma do niego dostępu. Nie warto kłamać w serwisie, iż smartfon nie miał kontaktu z wodą, gdyż czujnik bardzo dobrze wykrywa wilgoć w pobliżu urządzenia.

Czujnik temperatury działa jak typowy termometr. Mierzy temperaturę urządzenia i zapobiega jego przegrzaniu. Na przykład gdy procesor będzie zbyt ciepły,, smartfon zamknie aplikacje obciążające go, wyświetli ostrzeżenie lub wyłączy się całkowicie.

Barometr w urządzeniu elektrycznym działa zupełnie inaczej niż przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Komponent wspiera GPS w telefonach i tabletach poprzez dostarczanie danych na temat wysokości.

Magnetometr jest niczym innym jak elektronicznym kompasem, który mierzy siłę, kierunek i zwrot pola magnetycznego. Za jego zasługą, wczytywane mapy automatycznie wykrywają północ i dostosowują do niej widok.

Żyroskop i akcelerometr wspólnie mierzą ruch i nachylenie urządzenia mobilnego. Dzięki temu, widok ekranu zawsze się dostosowuje do ustawienia telefonu w pionie bądź poziomie. Oba sensory są wykorzystywane również przez wiele aplikacji i gier.

Sensor światła wykrywa natężenie oświetlenia i automatycznie dostosowuje jasność ekranu. W ten sposób nasze oczy męczą się wolniej, obraz na wyświetlaczu jest wyraźny, a urządzenie oszczędza energię.

Czujnik Hall’a mierzy natężenie pola magnetycznego. Jest to bardzo przydatny komponent, szczególnie jeśli np. używamy etui z klapką. Urządzenie wykrywa czy pokrowiec jest otwarty czy zamknięty i automatycznie wyłącza lub aktywuje swój ekran.

Skaner linii papilarnych, tęczówki oka oraz DNA to czujniki biometryczne. Identyfikują one osoby uprawnione do skorzystania z urządzenia/aplikacji na podstawie jej unikalnej cechy.

Czujnik zbliżeniowy wykrywa wszystkie przedmioty przy urządzeniu, nawet jeśli nie mają z nim styczności. Przykładem może być automatyczne wygaszanie ekranu przy przystawieniu telefonu.

Jest jeszcze masa innych sensorów, które umieszcza się w urządzeniach mobilnych: czujnik GPS, gestów czy obrazu. Oczywiście do sensorów należy również głośnik i mikrofon, choć o nich chyba nie trzeba wspominać. Komponenty, choć mają określone zadanie, to często są różnie wykorzystywane przez producentów urządzeń mobilnych i aplikacji. Przykładem może być Honor 7 od Huawei, w którym wykorzystano głośnik i mikrofon do funkcji sterowania głosem. 

 

*Zdjęcia i okładka: pixabay.com

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (4)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.