Do czego służy rysik do telefonu?

Rysiki do smartfonów kojarzą się zazwyczaj ze starszymi urządzeniami z oporowymi ekranami, których nie dało się komfortowo obsługiwać palcami. Przełomem stało się wprowadzenie w 2007 roku pierwszego iPhone’a z rysikiem. Od tego czasu stylusy w smartfonach zaczęto stosować z zupełnie innych powodów.

W jakim celu stosuje się rysiki pojemnościowe i jakie są z tego korzyści?

rysik do smartfona

Rysiki do smartfonów umożliwiają łatwiejsze i płynniejsze przesuwanie po ekranie. Spiczasto zakończony, elektroniczny pisak sprawia, że interakcje na ekranie są bardziej intuicyjne i szybsze. Ponadto stylus umożliwia obsługę wyświetlacza bez zdejmowania rękawiczek, co jest niezwykle przydatne zimą. Używanie rysika zapewnia większą dokładność podczas pisania wiadomości i zmniejsza częstotliwość popełniania błędów.

Obsługa aplikacji artystycznych za pomocą rysika znacznie przewyższa rysowanie palcem. Stylus pozwala wywierać dużo większą kontrolę nad pociągnięciami pędzla i zachować większą szczegółowość. Ponadto dzięki rysikowi edycja zdjęć czy filmów jest bardziej precyzyjna, ponieważ stylus pozwala między innymi na dokładniejsze wycinanie tła.

rysik długopis do telefonu

Rysik nie tylko zapewnia łatwiejszą obsługę małych ekranów, ale także pomaga w nawigacji na dużych wyświetlaczach. Szczególnie przydaje się osobom o drobnych dłoniach, których palce muszą wykonywać różnego rodzaju gimnastykę, by rozciągnąć się od jednej strony ekranu do drugiej. W związku z tym, że stylus sięga dalej niż palce, ułatwia przesuwanie po ekranie, pisanie, przewijanie stron czy dotykanie ikon po przeciwnych stronach wyświetlacza.

Ponadto korzystanie z elektronicznego pisaka zapobiega powstawaniu na ekranie nieestetycznych śladów po palcach, których czyszczenie zajmuje dużo czasu i jest uciążliwe.

Co z minusami?

rysiki do ekranów

Jak każdy produkt, również rysiki pojemnościowe do ekranów mają pewne wady. Przede wszystkim są to małe akcesoria, które łatwo zgubić.

Ponadto wiele osób oczekuje, że korzystanie z rysika do ekranu będzie tak naturalne jak pisanie za pomocą długopisu po kartce papieru. Niestety mimo, że technologia mobilna jest już bardzo zaawansowana, notowanie cyfrowe nie jest jeszcze na tak wysokim poziomie. Na dzień dzisiejszy za lidera tej technologii uważa się Samsunga Galaxy Note 8.

rysiki do telefonów sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (17)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.