Dowód osobisty w telefonie - do czego uprawnia, jak założyć i czy warto?
Aplikacja na telefon mObywatel, która powstała z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji, miała umożliwić obywatelom potwierdzanie tożsamości w sytuacjach o charakterze prawnym. Czy rzeczywiście tak się stało i czy usługa zastąpiła plastikowe dowody osobiste? Sprawdziliśmy!
Do czego uprawnia aplikacja mObywatel?
W aplikacji mObywatel dostępna jest zakładka mTożsamość. Jest to usługa umożliwiająca potwierdzanie tożsamości wszędzie tam, gdzie wystarczy okazać dokument ze zdjęciem i gdzie nie trzeba mieć dowodu osobistego lub paszportu. Oznacza to, że usługi można używać w takich placówkach jak np. hotele, baseny, siłownie czy wypożyczalnie sprzętu sportowego.
Choć w aplikacji dostępne są te same dane, co w dowodzie osobistym (imię i nazwisko, zdjęcie dowodowe, data urodzenia, PESEL, numer i termin ważności dowodu) to nie zastępuje ona plastikowego dokumentu. Programem mObywatel nie będziemy mogli więc posłużyć się podczas odprawy granicznej, kontroli policyjnej czy wizyty w urzędzie lub banku.
Co zrobić, by móc posługiwać się “dowodem osobistym” w aplikacji mTożsamość?
Aby móc używać usługi trzeba posiadać Profil Zaufany. Klienci największych banków mogą założyć Profil Zaufany bez wychodzenia z domu, za pomocą bankowości elektronicznej. Wystarczy wejść na stronę internetową pz.gov.pl, wybrać swój bank, a następnie zalogować się i wypełnić formularz.
Po założeniu Profilu Zaufanego wystarczy już tylko pobrać na telefon aplikację mObywatel z Google Play lub AppStore i ustalić hasło. Następnie aktywować program logując się do niego za pomocą Profilu Zaufanego.
Czy warto korzystać z aplikacji?
Osoby, którym zależy na zastąpieniu plastikowego dokumentu aplikacją, z pewnością rozczarują się ograniczoną funkcjonalnością programu. Aplikacja może być jednak pewnym udogodnieniem dla tych, którym wystarczy ograniczenie konieczności posługiwania się prawdziwym dowodem w nieformalnych sytuacjach.