Dwie karty SIM w telefonie – jak to działa?
Noszenie przy sobie dwóch telefonów to żadna wygoda. Niepotrzebnie zajmują miejsce: w kieszeni, torebce czy na stanowisku pracy. Aktualnie większość osób, które korzystają z dwóch różnych numerów telefonu, wybiera smartfony z funkcją Dual SIM. Dwie karty SIM w telefonie ułatwiają codzienne korzystanie na przykład z telefonu służbowego i prywatnego. Możesz również mieć na jednej mobilny internet.
Jak działa Dual SIM w telefonie?
Sposób działania dwóch kart SIM w telefonie zależy od modelu smartfona, a dokładnie od rodzaju funkcji Dual SIM w danym urządzeniu. Do wyboru pozostaje:
1. Pasywne Dual SIM – aktualnie to już dosyć przestarzały standard Dual SIM, który znaleźć można w telefonach starszych generacji. Chociaż smartfon zawiera dwie karty SIM, tylko jedna jest stale aktywna. Włączenie drugiej wymaga ręcznego przełączania pomiędzy kartami. Z tego powodu sprawdza się bardziej do sporadycznego korzystania z drugiego numeru.
2. Standby Dual SIM – w tym przypadku obie karty SIM są aktywne do momentu, gdy prowadzisz rozmowę poprzez jedną z nich. Wówczas druga ulega tymczasowej dezaktywacji, ale od razu włącza się po zakończeniu rozmowy.
3. Aktywne Dual SIM – najwygodniejszy standard Dual SIM gwarantuje 100-procentową aktywność obu numerów telefonu. Możesz korzystać z nich w tym samym czasie, co nie ogranicza Twojej dostępności dla rozmówców. Jeżeli prowadzisz rozmowę na jednym numerze, usłyszysz powiadomienie dźwiękowe o połączeniu przychodzącym na drugi. Z kolei osoba, która próbuje się do Ciebie dodzwonić, usłyszy sygnał zajętej linii.
Aktualnie funkcja Dual SIM w telefonie jest bardzo intuicyjna i nie musisz obawiać się, że pomylisz numery. Jeżeli masz dwie karty SIM w telefonie, SMS-y zapisują się w tej samej skrzynce odbiorczej. Możesz jednak sprawdzić, do jakiego numeru są przypisane. Podczas wykonywania połączeń zawsze masz możliwość wyboru numeru telefonu, z którego chcesz zadzwonić. Podobnie gdy odbierasz telefon, widzisz, na jaki numer telefonu przychodzi połączenie.
Konfiguracja Dual SIM w telefonie
Masz możliwość zarządzania swoimi kartami SIM w ustawieniach swojego smartfona. Po włożeniu kart SIM do obudowy lub aktywacji kart eSIM (w przypadku iPhone’ów):
1. Otwórz Ustawienia telefonu.
2. Przejdź do kategorii Sieć komórkowa.
3. Wybierz Zarządzanie kartami SIM.
4. Wyświetlą Ci się karty Sim włożone do telefonu: SIM1 i SIM2 z numerami i nazwami operatorów.
5. W ustawieniach kart SIM możesz ustawić transmisję danych domyślną dla określonej karty. Podobnie możesz postąpić z połączeniami. Możesz przypisać kartom określone nazwy, na przykład Praca i Prywatny. Wiele nowych smartfonów daje możliwość przekierowywania połączeń pomiędzy kartami SIM. Do dyspozycji pozostaje również opcja tymczasowego włączania i wyłączania kart SIM.
Jakie zalety mają dwie karty w telefonie?
Korzystając z Dual SIM, możesz prowadzić rozmowy i pisać SMS-y z tego samego urządzenia. W ten sposób oszczędzasz miejsce i czas związany z koniecznością obsługi dwóch różnych smartfonów. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób korzystających z prywatnego i służbowego numeru telefonu na co dzień, a także dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę i mają tam osobny numer. Dzięki osobnej karcie oszczędzisz środki na rachunkach za internet mobilny podczas swoich podróży.
Minusy telefonów z Dual SIM
Takie rozwiązanie nie ma zbyt wielu minusów. Smartfon z dwiema aktywnymi kartami SIM może mieć większy pobór mocy, ale zależy to w głównej mierze z tego, w jaki sposób używasz urządzenia. Zwykłe telefony z Dual SIM nie mają osobnego slotu na kartę pamięci, dlatego warto wybrać urządzenie z większą pojemnością pamięci wbudowanej. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, kiedy korzystasz z Dual SIM. Możesz szybko włączać i wyłączać tę funkcję. Dzięki temu na wakacjach nie będą męczyć Cię służbowe rozmowy, a w wolnej chwili zawsze możesz sprawdzić, czy ktoś próbował się z Tobą połączyć.