Dwie karty SIM w telefonie – jak to działa?

Noszenie przy sobie dwóch telefonów to żadna wygoda. Niepotrzebnie zajmują miejsce: w kieszeni, torebce czy na stanowisku pracy. Aktualnie większość osób, które korzystają z dwóch różnych numerów telefonu, wybiera smartfony z funkcją Dual SIM. Dwie karty SIM w telefonie ułatwiają codzienne korzystanie na przykład z telefonu służbowego i prywatnego. Możesz również mieć na jednej mobilny internet.

Jak działa Dual SIM w telefonie?

1. Dwie karty SIM w telefonie – jak to działa?

Sposób działania dwóch kart SIM w telefonie zależy od modelu smartfona, a dokładnie od rodzaju funkcji Dual SIM w danym urządzeniu. Do wyboru pozostaje:

1. Pasywne Dual SIM – aktualnie to już dosyć przestarzały standard Dual SIM, który znaleźć można w telefonach starszych generacji. Chociaż smartfon zawiera dwie karty SIM, tylko jedna jest stale aktywna. Włączenie drugiej wymaga ręcznego przełączania pomiędzy kartami. Z tego powodu sprawdza się bardziej do sporadycznego korzystania z drugiego numeru.

2. Standby Dual SIM – w tym przypadku obie karty SIM są aktywne do momentu, gdy prowadzisz rozmowę poprzez jedną z nich. Wówczas druga ulega tymczasowej dezaktywacji, ale od razu włącza się po zakończeniu rozmowy.

3. Aktywne Dual SIM – najwygodniejszy standard Dual SIM gwarantuje 100-procentową aktywność obu numerów telefonu. Możesz korzystać z nich w tym samym czasie, co nie ogranicza Twojej dostępności dla rozmówców. Jeżeli prowadzisz rozmowę na jednym numerze, usłyszysz powiadomienie dźwiękowe o połączeniu przychodzącym na drugi. Z kolei osoba, która próbuje się do Ciebie dodzwonić, usłyszy sygnał zajętej linii.

Aktualnie funkcja Dual SIM w telefonie jest bardzo intuicyjna i nie musisz obawiać się, że pomylisz numery. Jeżeli masz dwie karty SIM w telefonie, SMS-y zapisują się w tej samej skrzynce odbiorczej. Możesz jednak sprawdzić, do jakiego numeru są przypisane. Podczas wykonywania połączeń zawsze masz możliwość wyboru numeru telefonu, z którego chcesz zadzwonić. Podobnie gdy odbierasz telefon, widzisz, na jaki numer telefonu przychodzi połączenie.

Konfiguracja Dual SIM w telefonie

Masz możliwość zarządzania swoimi kartami SIM w ustawieniach swojego smartfona. Po włożeniu kart SIM do obudowy lub aktywacji kart eSIM (w przypadku iPhone’ów):

1. Otwórz Ustawienia telefonu.

2. Przejdź do kategorii Sieć komórkowa.

3. Wybierz Zarządzanie kartami SIM.

4. Wyświetlą Ci się karty Sim włożone do telefonu: SIM1 i SIM2 z numerami i nazwami operatorów.

5. W ustawieniach kart SIM możesz ustawić transmisję danych domyślną dla określonej karty. Podobnie możesz postąpić z połączeniami. Możesz przypisać kartom określone nazwy, na przykład Praca i Prywatny. Wiele nowych smartfonów daje możliwość przekierowywania połączeń pomiędzy kartami SIM. Do dyspozycji pozostaje również opcja tymczasowego włączania i wyłączania kart SIM.

Jakie zalety mają dwie karty w telefonie?

2. Dwie karty SIM w telefonie – jak to działa?

Korzystając z Dual SIM, możesz prowadzić rozmowy i pisać SMS-y z tego samego urządzenia. W ten sposób oszczędzasz miejsce i czas związany z koniecznością obsługi dwóch różnych smartfonów. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób korzystających z prywatnego i służbowego numeru telefonu na co dzień, a także dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę i mają tam osobny numer. Dzięki osobnej karcie oszczędzisz środki na rachunkach za internet mobilny podczas swoich podróży.

Minusy telefonów z Dual SIM

Takie rozwiązanie nie ma zbyt wielu minusów. Smartfon z dwiema aktywnymi kartami SIM może mieć większy pobór mocy, ale zależy to w głównej mierze z tego, w jaki sposób używasz urządzenia. Zwykłe telefony z Dual SIM nie mają osobnego slotu na kartę pamięci, dlatego warto wybrać urządzenie z większą pojemnością pamięci wbudowanej. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, kiedy korzystasz z Dual SIM. Możesz szybko włączać i wyłączać tę funkcję. Dzięki temu na wakacjach nie będą męczyć Cię służbowe rozmowy, a w wolnej chwili zawsze możesz sprawdzić, czy ktoś próbował się z Tobą połączyć.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.