Gdzie są widgety w Androidzie?

System operacyjny Android pozwala na swobodne dostosowywanie pulpitów w smartfonie do własnych preferencji. To zasługa między innymi widgetów, które urozmaicają graficzną prezentację wielu cennych informacji. Część telefonów posiada fabrycznie zainstalowane widgety, które możesz ustawić. Pozostałe możesz pobrać na przykład ze sklepu Play. W jaki sposób jednak znaleźć je i ustawić na smartfonie?

Czym dokładnie są widgety w Androidzie?

1. Gdzie są widgety w Androidzie?

Widgety to rozbudowane ikonki wyświetlane na ekranie głównym Twojego smartfona. Dzięki nim po odblokowaniu telefonu możesz szybko sprawdzić, która godzina lub jaka jest dzisiaj pogoda. Na ogół po stuknięciu widgetu można wyświetlić jeszcze więcej informacji. Przykładowo w zegarze możesz ustawić budzik albo stoper, a w pogodzie sprawdzisz długoterminowe prognozy i poziom przewidywanych opadów. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, w zaledwie jednym kroku uzyskując dostęp do pożądanych funkcji i informacji. Co więcej, widgety często mają atrakcyjną prezencję, dzięki czemu estetycznie komponują się na przykład z ustalonym motywem graficznym albo tapetą w smartfonie.

Widgety Android – lokalizacja

Widgety to na ogół jedynie część aplikacji. Jeśli chcesz dodawać je na główny ekran swojego telefonu, przytrzymaj palec na jego pustym polu lub przeciągnij po nim dwoma palcami, zbliżając je do siebie. Wówczas smartfon wyświetli ikonki umożliwiające ustawienie między innym tapety i efektów przejścia, a także przejście do zaawansowanych ustawień ekranu głównego i widgetów. Stuknij w ikonkę podpisaną jako widgety, a telefon wyświetli listę tych, które aktualnie są dostępne za pośrednictwem aplikacji w Twoim telefonie. Może być to na przykład skrót do notatek Google Keep, podgląd bieżącego dnia w kalendarzu czy dostęp do najświeższych maili w skrzynce pocztowej.

Ciekawe widgety do pobrania na smartfon

W kwestii takiej jak widgety Android wyróżnia się najszerszą, niemal nieograniczoną ofertą. Na ogół tyle, ile jest aplikacji, tyle również przypisanych do nich widgetów. Istnieje wiele propozycji widgetów, które mogą podnieść Twój komfort codziennej obsługi telefonu. Chętnie wykorzystane przez użytkowników Androida to między innymi:

• Widget baterii – na głównym ekranie smartfona wyświetla szczegółowe informacje na temat stanu baterii. Może również podawać prognozowany czas pracy urządzenia bez konieczności ładowania.

• Widget do odtwarzania muzyki – jeśli lubisz słuchać muzyki na smartfonie, ustaw przyciski sterujące odtwarzaniem plików dźwiękowych.

• Pasek wyszukiwania Goolge – do szybkiego wyszukiwania informacji w sieci możesz ustawić widget skracający wpisywanie zapytań do wyszukiwarki.

• Widget aplikacji gromadzącej rozkłady komunikacji miejskiej – lokalizuje najbliższe przystanki w okolicy.

• Skrót do tworzenia nowych plików – na przykład notatek, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych.

• Kod kreskowy – męczy Cię codzienne logowanie do aplikacji lojalnościowej sklepu? Widget w postaci kodu kreskowego na głównym wyświetlaczu rozwiąże ten problem.

Jak ustawić widget na telefonie?

Pamiętaj, że do korzystania z określonego widgetu musisz pobrać odpowiednią aplikację na telefon. Szeroki wybór aplikacji od zaufanych twórców znajdziesz w Sklepie Play. Żeby ustawić wybrany przez siebie widget, podstępuj według poniższej instrukcji:

1. Przytrzymaj palec na ekranie głównym lub zsuń ze sobą dwa palce, przesuwając po ekranie.

2. Wybierz ikonkę podpisaną jako widgety.

3. Przejrzyj wyświetloną listę widgetów w poszukiwaniu preferowanego.

4. Gdy znajdziesz swój widget, stuknij go palcem.

5. Jeśli Twój ekran główny jest zapełniony, może wyświetlić się informacja o treści „brak miejsca na bieżącym ekranie”. Wówczas musisz uporządkować ikonki lub stworzyć osobny, pusty ekran. Zrobisz to, przesuwając dotychczasowe, zapełnione ekrany w prawo, aż wyświetli Ci się ekran z centralnie osadzonym plusem. Stuknij plus, by dodać nowy, pusty ekran główny.

6. Przytrzymaj widget i nie oddalając palca, przesuń go na wolny ekran.

7. Ustaw widget w preferowanym przez siebie miejscu.

8. Ponownie przytrzymując palec na aktywnym widgecie, możesz zmienić jego umiejscowienie, przeskalować jego rozmiar lub całkowicie usunąć widget z ekranu.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.